Ասկերանի շրջանում մեկնարկում է Արցախի կառավարության նոր ծրագիրը
ԼՂՀ կառավարության օրերս կայացած նիստում գործադիրի հավանությանն արժանացավ ևս մեկ ենթաշրջանային ծրագիր. այս անգամ հերթը Ասկերանի շրաջանինն է, ավելի կոնկրետ՝ շրջանի Խրամորթի ենթաշրջանինը, որն ընդգրկում է Խրամորթ, Փառուխ, Խնապատ, Արմենակավան, Նախիջևանիկ, Վարդաձոր, Սառնաղբյուր, Ուղտասար համայնքները։ Այս մասին տեղեկանում ենք karabakh-open.info կայքից:
Համայնքներն ունեն 8225,6 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողեր, որոնք կազմում են շրջանի ընդհանուր գյուղատնտեսական նշանակության հողերի 19,4 տոկոսը։
Այստեղ գյուղատնտեսության զարգացման ծրագրի շրջանակներում հիմնականում գումարներն ուղղվելու են գյուղտեխնիկայի ձեռքբերմանը. ծրագրով նախատեսված 68 մլն դրամ գումարը կուղղվի գյուտեխնիկայի ձեռքբերման համար ներկայացված հայտերի հիման վրա ԼՂՀ գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի կողմից լիզինգի պայմանագրով ձեռք բերվելիք տեխնիկայի համար սահմանվող գնի տասը տոկոս կանխավճարի ու հաշվարկվող տոկոսագումարների մարմանը։
Հիշեցնենք, որ մինչև հիմա իրականացվում են Հադրութի շրջանի Ուխտաձորի և Բանաձորի, Մարտակերտի շրջանի Մաղավուզի ենթաշրջանային ծրագրերը։

В Аскеранском районе стартует новая программа развития сельского хозяйства
Правительство НКР одобрило на последнем заседании исполнительного органа новую программу, которая будет реализована в Аскеранском районе, в частности, в общинах Храморт, Фарух, Хнапат, Арменакаван, Нахиджеваник, Вардадзор, Сарнахпюр, Ухтасар. Об этом сообщает karabakh-open.info.
На балансе общин находится 8225,6 га земель сельскохозяйственного назначения, что составляет 19.4% всех сельхозугодий.
В рамках программы развития сельского хозяйства финансовые средства будут направлены в основном на приобретение техники: для выплаты 10% депозита и погашения процентов по кредиту, предоставляемому по лизинговым договорам Фондом содействия развитию села и сельского хозяйства НКР, будет выделено 68 млн. драм.
Напомним, что аналогичные программы развития до сих пор осуществляются в селах Ухтадзор и Банадзор Гадрутского района, и селе Магавуз Мартакертского района.