Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ջ. Գաֆեսճյանի մահվան կապակցությամբ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Գաֆեսճյանների ընտանիքին՝ ազգային բարերար Ջերարդ Լ. Գաֆեսճյանի մահվան կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում են Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահի ցավակցական հեռագրում ասված է.
«Տարիներ շարունակ պարոն Գաֆեսճյանը ծանրակշիռ ավանդ է ունեցել Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները ամրապնդելու գործում: Նրա գործունեությունն օրինակ էր ծառայում բոլոր այն մարդկանց, ովքեր ցանկանում էին շոշափելի օժանդակություն ցուցաբերել մայր Հայաստանին: Բարձր եմ գնահատում նրա ազգանվեր նախաձեռնությունները: Հմուտ կազմակերպչի և առատաձեռն ու անշահախնդիր բարերարի նրա կարողությունները լավագույնս դրսևորվեցին երևանյան կասկադի կերպարանափոխման և «Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոնի ստեղծման գործում, որն իրավամբ դարձավ մեր մայրաքաղաքի ամենասիրված և ճանաչված վայրերից մեկը:
Կորստի այս ծանր պահին իմ խորին ցավակցությունն եմ հայտնում Ջերարդ Գաֆեսճյանի հարազատներին, բարեկամներին և ընկերներին»:

Президент НКР выразил соболезнования семье благотворителя Дж.Гафесчяна
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян направил сегодня телеграмму соболезнования семье американского благотворителя армянского происхождения Джерарда Гафесчяна. Как сообщает пресс-служба президента НКР, в телеграмме говорится:
«С глубоким прискорбием узнал о кончине большого патриота и благотворителя Джерарда Гафесчяна.
Содействие, постоянно оказываемое Джерардом Гафесчяном Родине и родному народу, социально-экономическому развитию Армении и Арцаха, укреплению связей между различными частями мирового армянства и признанию Геноцида, является лучшим проявлением патриотизма и примером для подражания.
От имени народа Арцаха, властей и от себя лично выражаю соболезнования семье Джерарда Гафесчяна, желаю стойкости духа всем его родным и близким».