Սեյրան Օհանյան. Բանակը պատերազմ է հայտարարում փողոցային բարքերին
Բանակն այսուհետ պատերազմ է հայտարարում փողոցային բարքերին: Այս մասին այսօր ԵՊՀ-ում ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Այո', մենք հայտարարում ենք պատերազմ: Ես ուզում եմ, որ մենք միասին պայքարենք այն բարքերի դեմ, որոնք այսօր հաճախ նորմալ են համարվում քաղաքացիական կյանքում ու քարոզվում են անգամ հեռուստատեսությամբ: Դա ամենամեծ սխալներից մեկն է, քանի որ մեր երեխաները ամենից հաճախ սկսում են դա նորմալ համարել: Սկսում են նմանվել մարդկանց, ում նմանվելն ուղղակի մեծ սխալ է: Եվ էլ որտե՞ղ պետք է պայքարենք այդ բարքերի դեմ, եթե ոչ բանակում ու այն կրթօջախներում, ուր երեխաները կրթություն են ստանում»,- ասաց Սեյրան Օհանյանն ու ընդգծեց, որ 2014 թ.-ն այդ առումով բեկումնային է լինելու:
«Կարծում եմ, որ 2014 թ.-ից սկսած մենք կարող ենք լոկոմոտիվի դեր կատարել, որպեսզի հասարակության մեջ վատ բարքերը կանխարգելվեն, վերանան»,- ասաց նախարարն ու ընդգծեց, որ ստեղծված բացասական տրամադրությունների դեմ կարելի է պայքարել միայն դրականը վեր հանելով.
«Դրականը կա մեր հասարակության մեջ ու մենք պետք է գտնենք, ցույց տանք այդ դրականը: Պետք է գտնենք լավագույն գյուղացուն, լավագույն բանվորին, ուսուցչին, գործարարին ու ներկայացնենք նրանց մեր երիտասարդներին: Երիտասարդը չպետք է մեծանա փողոցային բարքերով ու հետագայում չպետք է այդ բարքերն իր հետ ներարկի բանակ»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:

From now on, the army declares war on street ways, Armenian Defense Minister Seyran Ohanian said at the meeting with students of Yerevan State University today.
“Yes, we declare war. I want you jointly with us to struggle against these customs which are often considered normal in civilian life and are even advertised on television. It is a bad mistake because our children also start to consider such ways normal. They try to resemble such people, which is a serious mistake. The army and educational institutions where children are educated are the places where the struggle against such ways must be carried on,” the minister stated adding that 2014 should become a turning point in this sense.
“I think that starting from 2014, we may become a driving force capable of preventing and eliminating the negative ways in society,” the defense minister said, noting that only by emphasizing the positive phenomena, it would be possible to struggle against the current negative modes of behavior.
“We should find the best farmer, best worker, best teacher, and best businessman and inform our youths about them. Youths should not be brought up based on examples of street ways so that they would not instill such manners in the army,” Seyran Ohanian said.