ԱՄՆ Պետքարտուղարը շնորհավորել է ՀՀ անկախության օրը
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին  շնորհավորական ուղերձ է հղել հայ ժողովրդին՝ երկրի անկախության օրվա առթիվ:
Պետքարտուղարության կայքում հրապարակված ուղերձում ասված է.
«Նախագահ Օբամայի և ամերիկացիների անունից հայ ժողովրդին եմ հղում իմ ամենաջերմ մաղթանքները՝ Սեպտեմբերի 21-ին նշվող Անկախության օրվա առթիվ:
Միացյալ Նահանգներն ու Հայաստանն ամուր հարաբերություններ ունեն, որոնք հիմնված են պատմական կապերի և փոխադարձ հարգանքի վրա: Ես հպարտ ու երախտապարտ եմ հայ համայնքից շատերի հետ ունեցած ամուր ընկերության համար: Որպես մեկը, ով արդեն երեք տասնամյակ ներկայացնում է Մասաչուսեթս նահանգը, որտեղ ապրում է Հայաստանից դուրս գտնվող ամենամեծ հայկական համայնքներից մեկը, ես անմիջականորեն տեղյակ եմ այն ներդրմանը, որ դուք ք ունեցել ամերիկյան մշակույթի, ժողովրդավարության ու տնտեսական կենսունակության գործում:
Այսօր մեր երկու երկրները համատեղ աշխատում են երկկողմ ու տարածաշրջանային  օրակարգի վրա: Այնպիսի ձևաչափերում, ինչպիսին է, օրինակ, ԱՄՆ-Հայաստան տնտեսական աշխատանքային խումբը, մենք ակնկալում ենք մեր ժողովուրդների տնտեսական ու առևտրային կապերի հետագա ամրապնդում:
Բոլոր հայերին մաղթում եմ ուրախ և բարգավաճ Անկախության օր, խաղաղություն և երջանկություն՝ գալիք տարում»:

On September 19 US Secretary of State John Kerry sent a congratulatory address to the people of Armenia on the Occasion of Armenia's Independence Day.
According to the press office of Secretary of State, the address runs as follows:
''On behalf of President Obama and the American people, I extend my warmest wishes to the people of Armenia as you celebrate your Independence Day on September 21.
The United States and Armenia have a strong relationship based on historic ties and mutual respect. I am proud and grateful for the enduring friendship of many in the Armenian community. As someone who for three decades represented Massachusetts, which boasts one of the largest populations of Armenians outside of Armenia, I have special firsthand knowledge of the contributions that you have made to America’s culture, democracy and economic vitality.
Today our two countries are working together on a dynamic bilateral and regional agenda. Through forums such as the U.S.-Armenia Economic Task Force, we look forward to further strengthening the economic and commercial bonds between our peoples.
I wish all Armenians a joyful and prosperous Independence Day, with peace and happiness in the coming year''.