Ադրբեջանը մեկուսանում է արտաքին աշխարհից
«Եթե խաղաղ պայմաններում մարդ սպանելն ու արդարացնելը Ադրբեջանում արդարության վերականգնում են համարում, ապա դա խոսում է այդ երկրում արժեհամակարգի բացակայության մասին»,- մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունն այն մասին, թե Ռամիլ Սաֆարովի վերադարձով ու նրա ազատ արձակմամբ արդարությունը վերականգնվեց, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը:
Նրա խոսքով` մարդասպանին հերոս ներկայացնելը հակասում է բոլոր տեսակի բարոյական ու մարդկային նորմերին, այդ թվում՝ եվրոպական արժեքային համակարգին:
Ըստ Կ. Աճեմյանի` նման դիրքորոշմամբ, Ադրբեջանի նախագահն իր երկիրը մեկուսացնում է արտաքին աշխարհից ու միջազգային հանրությանը ներկայանում իր իրական դեմքով:

Karine Achemian: Azerbaijan is isolated from outside world
“If Azerbaijan considers a murder and the murderer’s acquittal as restoration of justice, then this fact shows the absence of a system of values in that country,” Karine Achemian, deputy of Republican Party of Armenia (HHK) parliamentary faction, told the correspondent of Aysor.am, when she commented on yesterday’s statement of Ilham Aliyev to the effect that Azerbaijan restored justice by bringing Ramil Safarov back to Azerbaijan and releasing him.
In her words, glorification of criminals contradicts all moral norms and human principles, including the European system of values.
Karine Achemian said that such a policy of Azerbaijani president isolates the country from the outside world and demonstrates its true face to the international community.