ՀՀ Նախագահը ելույթ կունենա ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում
Սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 4-ը Ստրասբուրգում Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանին ելույթով հանդես կգան ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Սերբայի նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչը և Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը։
ԵԽԽՎ օրակարգում ընդգրկված է նաև ազգային անվտանգության և ինֆորմացիայի հասանելիության, երեխաների իրավունքների, Բոսնիա և Հերցեգովինայի ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության վերաբերյալ քննարկումներ։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, որպես Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում նախագահող, ԵԽԽՎ-ին կներկայացնի կատարված աշխատանքները և կպատասխանի ԵԽԽՎ անդամների հարցերին։
ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը ևս ուղերձ է հղելու խորհրդարանականներին։
ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի առաջին օրը տեղի կունենա Վացլավ Հավելի մարդու իրավունքների մրցանակի շնորհման արարողությունը, որը տրվում է քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին՝ Եվրոպայում և նրա սահմաններից դուրս մարդու իրավունքների համար պայքարելու համար։

Serzh Sargsyan to deliver address at PACE plenary session
Addresses by Armenian President Serzh Sargsyan, Serbian President Tomislav Nikolić and the Speaker of the Russian State Duma Sergey Naryshkin will be among highlights of PACE’s forthcoming autumn plenary session (30 September-4 October 2013).
Also on the agenda are debates on national security and access to information, on the functioning of democratic institutions in Bosnia and Herzegovina, and on children’s right to physical integrity. There has been a request for an urgent debate on the situation in Syria.
OECD Secretary General Angel Gurría will address the Assembly in the framework of an annual debate on the OECD’s activities, while Peter Maurer, President of the International Committee of the Red Cross (ICRC), will speak in a debate on missing persons from Europe’s conflicts.
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian, Chairperson of the Committee of Ministers, will present the traditional communication to the Assembly and answer members’ questions. Council of Europe Secretary General Thorbjørn Jagland is also due to address the parliamentarians.
On the first day of the session, a ceremony will also be held to award the first ever Václav Havel Human Rights Prize, which rewards outstanding civil society action in defense of human rights in Europe and beyond.