Ահարոն Ադիբեկյան. Հայաստանը սխալ օգտագործեց իր անկախությունը
Անկախության այս տարիներին մեր ամենամեծ կորուստը 2 միլիոն 300 հազար հայն է: Մենք այսօր պետք է ունենայինք 5 միլիոն բնակչություն, սակայն ունենք 2 միլիոն 700 հազար: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով անկախ Հայաստանի նվաճումների ու կորուստների մասին, ասաց «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը:
«Մեր տնտեսության զգալի մասը հիմնված էր համամիութենական սկզբունքի վրա, անկախության հետ` դա կորցրեցինք: Բացի այդ կրկնակի անգամ կրճատվեց մեր բնակչությունը: Եթե մենք ունենայինք 5 միլիոն բնակչություն, կունենայինք նաև լուրջ շուկա, լուրջ աշխատուժ»,- ասաց Ահարոն Ադիբեկյանն ու ավելացրեց, որ անկախությունն այդքան էլ կարևոր չէ երկրի համար.
«Կարևորը, որ մարդն ունենա աշխատանք ու կարողանա արժանապատիվ ապրել իր երկրում»:
Միաժամանակ սոցիոլոգի կարծիքով Հայաստանը սխալ օգտագործեց իր անկախությունը.
«Անկախանալով մենք կորցրեցինք հզոր տնտեսությունն ու այդ դեպքում պետք է գոնե պահպանեինք Ռուսաստանի հետ սերտ տնտեսական համագործակցությունը: Այնպես որ, կարծում եմ, Մաքսային միությանը միանալու որոշումն ամենաճիշտն էր անկախ Հայաստանի պատմության մեջ»,- ասաց Ահարոն Ադիբեկյանը:

“2 million 300 thousand people are our greatest loss during the years of independence. 5 million would live in Armenia today, but only 2 million 700 thousand currently live here,” sociologist Aharon Adibekian told reporters today.
In his words, most of the Armenian economy was based on ‘sovietization’, but “after gaining independence, we lost it”. “Besides, our population has halved. If 5 million people lived here, we would have a serious market and a large workforce,” Adibekian noted.
According to him, independence is not the most important thing for the country. “It is important that people have jobs and live a life of dignity in their country,” the sociologist said.
“While gaining independence, we lost our powerful economy, and in that case at least we should have maintained close cooperation with Russia. So I believe that the decision on entry into the Customs Union has been the most correct one in the history of independent Armenia,” Adibekian said.