Ահարոն Ադիբեկյան. Հայաստանը սխալ օգտագործեց իր անկախությունը
Անկախության այս տարիներին մեր ամենամեծ կորուստը 2 միլիոն 300 հազար հայն է: Մենք այսօր պետք է ունենայինք 5 միլիոն բնակչություն, սակայն ունենք 2 միլիոն 700 հազար: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով անկախ Հայաստանի նվաճումների ու կորուստների մասին, ասաց «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը:
«Մեր տնտեսության զգալի մասը հիմնված էր համամիութենական սկզբունքի վրա, անկախության հետ` դա կորցրեցինք: Բացի այդ կրկնակի անգամ կրճատվեց մեր բնակչությունը: Եթե մենք ունենայինք 5 միլիոն բնակչություն, կունենայինք նաև լուրջ շուկա, լուրջ աշխատուժ»,- ասաց Ահարոն Ադիբեկյանն ու ավելացրեց, որ անկախությունն այդքան էլ կարևոր չէ երկրի համար.
«Կարևորը, որ մարդն ունենա աշխատանք ու կարողանա արժանապատիվ ապրել իր երկրում»:
Միաժամանակ սոցիոլոգի կարծիքով Հայաստանը սխալ օգտագործեց իր անկախությունը.
«Անկախանալով մենք կորցրեցինք հզոր տնտեսությունն ու այդ դեպքում պետք է գոնե պահպանեինք Ռուսաստանի հետ սերտ տնտեսական համագործակցությունը: Այնպես որ, կարծում եմ, Մաքսային միությանը միանալու որոշումն ամենաճիշտն էր անկախ Հայաստանի պատմության մեջ»,- ասաց Ահարոն Ադիբեկյանը:

Социолог: За годы независимости Армения потеряла 2 млн. 300 тыс. человек
«Самой большой потерей в годы независимости для нас стали 2 млн. 300 тыс. армян. Сегодня в Армении должны были проживать 5 млн. человек, однако проживают 2 млн. 700 тыс.», - заявил журналистам социолог Агарон Адибекян.
По его словам, основная часть армянской экономики была основана на советизации, «однако с обретением независимости мы это потеряли». «Кроме того, вдвое сократилась численность нашего населения. Если бы здесь проживали 5 млн. человек, то имели бы серьезный рынок, рабочую силу», - сказал А.Адибекян.
Он также отметил, что независимость не самое важное для страны. «Главное, чтобы человек имел работу, мог достойно жить в своей стране», - сказал социолог.
«Обретя независимость, мы потеряли нашу мощную экономику, и в данном случае должны были хотя бы сохранить тесное экономическое сотрудничество с Россией. Так что, считаю, что решение о вступлении в Таможенный союз является самым верным за всю историю независимости Армении», - сказал А.Адибекян.