Իրանի և ԱՄՆ-ի նախագահների հանդիպումը, հնարավոր է, կայանա Նյու Յորքում
Նյու Յորքում, հնարավոր է, կայանա Բարաք Օբամայի և Հասան Ռոհանիի հանդիպումը: Այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարությամբ է հանդես եկել Սպիտակ տան մամլո խոսնակը:
Հաղորդագրության համաձայն՝ Սպիտակ տան մամլո խոսնակ Ջեյ Քարնին, անդրադառնալով ՄԱԿ-ի ԳԱ նիստի շրջանակներում ԻԻՀ և ԱՄՆ նախագահների հնարավոր հանդիպմանը, մասնավորապես ասել է. «Եթե միջուկային խնդրի հարցում Իրանի հղած «մեսիջները» լուրջ լինեն, ապա հնարավոր է, որ Նյու Յորքում կայանա Օբամա-Ռոհանի հանդիպումը»:
Ջեյ Քարնին, անդրադառնալով օրերս ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանիի՝ ամերիկյան «ԷնԲիՍի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցին ասել է. «Ռոհանին այդ հարցազրույցում դրականորեն էր խոսել հավանական հանդիպման մասին, սակայն գործողությունները խոսքերից կարևոր են»:
Հիշեցնենք, որ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, «ԷնԲիՍի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով իր և Բարաք Օբամայի հանդիպման հավանականությանը, նշել է. «Օրակարգում Օբամայի հետ հանդիպման հարց ընդգրկված չէ, սակայն քաղաքանության մեջ ամեն ինչ էլ հնարավոր է, իհարկե, դա կապված կլինի ի հայտ եկող հանգամանքներից»:
Նկատենք, որ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները խզվեցին 1979 թ. Իրանում տեղի ունեցած իսլամական հեղափոխությունից հետո: Ներկայում Թեհրանում ԱՄՆ-ի շահերը ներկայացնում է Շվեյցարիայի դեսպանությունը:

В Нью-Йорке может состояться встреча президентов США и Ирана
В Нью-Йорке может состояться встреча президентов США и Ирана Барак Обамы и Хасана Роухани. Как сообщает иранское информагентство «ИСНА», с таким заявлением выступил пресс-секретарь Белого дома США Джей Карни.
Джей Карни, обратившись к возможности подобной встречи в рамках Генеральной ассамблеи ООН, в частности сказал: «Если „месседжи” из Ирана по вопросу ядерной проблемы окажутся серьезными, то возможно, что в Нью-Йорке состоится встреча Обамы и Роухани».
Пресс-секретарь Белого дома обратился и к недавнему интервью президента ИРИ Хасана Роухани американскому телеканалу «Эн-Би-Си» (NBC). «Роухани в данном интервью говорил о возможности такой встречи положительно, но дела важнее слов», – приводит слова Карни «ИСНА».
Добавим, что президент Ирана Хасан Роухани, касаясь вероятности организации встречи с президентом США Бараком Обамой, в интервью американскому телеканалу NBC сказал: «Вопрос организации встречи с Обамой не включен в повестку, но в политике нельзя ничего исключать. Конечно, это будет зависеть от обстоятельств».
Отметим, дипломатические отношения между ИРИ И США были разорваны в 1979 году после Исламской революции в Иране. Интересы США в Иране представляет посольство Швейцарии.