ԱՄՆ-ն հարգում է միջուկային էներգիան խաղաղ օգտագործման՝ Իրանի իրավունքը
ԱՄՆ-ն հակված չէ Իրանի իշխանական համակարգի փոփոխությանը: Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ՄԱԿ-ի ԳԱ նստաշրջանում ունեցած ելույթի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման:
ԱՄՆ նախագահը, իր ելույթի ընթացքում, անդրադառնալով Իրանի միջուկային խնդրին, մասնավորապես նշել է. «Ես Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին հղած նամակում նշել եմ, որ մենք ցանկանում ենք միջուկային խնդիրը լուծել խաղաղ ճանապարհով, սակայն, միևնույն ժամանակ հայտարարել ենք, որ թույլ չենք տա ձեռք բերել միջուկային զենք»:
Շարունակելով թեման՝ Օբաման հավելել է. «ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդն ընդդեմ միջուկային զենքի կիրառման ֆեթվա է արձակել, նախագահ Ռոհանին ևս դա հաստատել է, որ Իրանը ատոմային ռումբ չի ստեղծելու: Մենք հարգում ենք միջուկային էներգիան խաղաղ նպատակով օգտագործելու Իրանի իրավունքը»:
Հիշեցնենք, որ ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին Նյու Յորք մեկնելուց առաջ լրագրողներին հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով իր այցի հիմնական նպատակին, մասնավորապես հայտարարել էր. «Իրանի ժողովուրդը երբեք հակված չի եղել զանգվածային ոչնչացման զենք ստեղծել, նրա նպատակը միայն առաջընթացն է: Այցի ընթացքում ջանալու եմ, որպեսզի Իրանի ժողովրդի ձայնը հաղորդեմ աշխարհին և հայտարարեմ, որ պատժամիջոցը՝ դա անօրինական և անընդունելի է և Իրանի թշնամիները այդ կերպ ոչնչի չեն հասնի»:

Барак Обама: США уважают права Ирана на мирный атом
США не добиваются смены режима в Иране и уважают права ИРИ на мирную ядерную энергетику. Как передает РИА Новости, об этом заявил президент США Барак Обама в ходе сегодняшнего выступления на сессии Генассамблеи ООН.
«Я дал указание госсекретарю Джону Керри следовать усилиям иранского правительства в тесном сотрудничестве с Евросоюзом, Великобританией, Францией, Россией, Китаем. Мы воодушевлены, что президент Хасан Роухани получил от своего народа мандат на проведение более умеренного курса», - сказал Обама.
По словам Б. Обамы, если Иран пойдет по такому пути, это будет «хорошо для региона и поможет иранскому народу реализовать свой чрезвычайный потенциал».
Издание напоминает, накануне поездки в Нью-Йорк на сессию Генеральной ассамблеи ООН президент Ирана Хасан Роухани заявил, что Тегеран готов к переговорам с Западом по вопросу своей ядерной программы. «Иранская нация готова к переговорам с Западом», – сказал Роухани. Ранее президент ИРИ в очередной раз призвал Запад признать право Ирана на мирный атом.