«Ադրբեջանում չկա թեկնածու, ով կարող է փոխել հակահայկական քաղաքական կուրսը»
«Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններում կա գրանցված 21 թեկնածու: Այս առումով ընտրությունները հետաքրքիր կարելի է համարել, որովհետև նախորդ ընտրություններում գրանցված էր ընդամենը 7 թեկնածու: Սա կարելի է գնահատել որպես միջազգային հանրությանը, Արևմուտքին ինչ-որ բան ապացուցելու փորձ, քանի որ գիտակցում ենք, որ այդ 21 թեկնածուներից հաշված թվով մարդիկ են ունակ ընտրազանգված հավաքել և լուրջ դիմադրություն ցույց տալ Իլհամ Ալիևին, ով ամեն ինչ անելու է վերընտրվելու համար»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով Ադրբեջանում հոկտեմբերի 7-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին, նշեց ադրբեջանագետ Սարգիս Ասատրյանը:
Բանախոսը Ադրբեջանում տեղի ունենալիք նախագահական ընտրությունների համատեքստում աննախադեպ որակեց ընդդիմադիր «Դեմոկրատական ուժերի ազգային խորհուրդ» բլոկի ձևավորումը, որով փորձ արվեց միավորել ադրբեջանական ընդդիմությանը:
«Սակայն ընդդիմության միավորումը հաջողվեց մասամբ, քանի որ ոչ բոլորն են ցանկանում միանալ ընդհանուր թեկնածուի շուրջ, շատերն ունեն անձնական ամբիցիաներ և պատրաստ չեն մի բռունցք ստեղծել: Ի սկզբանե այդ կառույցի առաջնորդ էր ընտրվել հայտնի կինոռեժիսոր Ռուստամ Իբրահիմբեկովը, ով, սակայն, ինչ-ինչ պատճառներով այդպես էլ չգնաց Բաքու և էստաֆետը փոխանցեց Ջամիլ Հասանլիին, ով էլ դարձավ այսպես ասած միասնական թեկնածուն և հայտնի է որպես նորօրյա Ադրբեջանի պատմության կերտողներից մեկը»,- նշեց Ս. Ասատրյանը` հավելելով, որ Ջամիլ Հասանլին, ամենայն հավանականությամբ, ընտրություններում կզբաղեցնի երկրորդ տեղը:
Ադրբեջանագետը քիչ հավանական համարեց Ադրբեջանում ներքաղաքական ապակայունացումը և հնարավոր բողոքի ցույցերի զանգվածային դառնալը: Նրա խոսքով` Ադրբեջանում նախագահական ընտրությունները այն գործոնը չեն, որպեսզի ապակայունացնեն ներքաղաքական իրավիճակը:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե Հայաստանի համար ո՞ր թեկնածուն կարող է ավելի նախընտրելի լինել, Ս. Ասատրյանը պատասխանեց, թե չի տեսնում Ադրբեջանում որևէ մեկին, ով կարող է փոխել հակահայկական քաղաքական կուրսը:
Անդրադառնալով հարցին, թե կա՞ արդյոք բանավեճ նախագահի թեկնածուների միջև և ինչպիսի օրակարգային հարցեր են քննարկվում, ադրբեջանագետը փաստեց, որ Ադդրբեջանում կա բանավեճ զուտ արմատական և ոչ այնքան արմատական դիրքորոշումների միջև:
«Կան մարդիկ, որ ասում են, թե պետք է գան իշխանության և վերցնեն Ղարաբաղը, մեղադրում են իշխանությանը, որ այդ առումով ոչինչ չեն անում: Այսինքն՝ ընտրազանգվածը հավաքում են այսպիսի միջոցներով: Ավելի կառուցողական բանավեճ չկա»,- նշեց Սարգիս Ասատրյանը:

В Азербайджане нет деятеля, который изменит антиармянский политический курс
«На пост президента Азербайджана претендует 21 кандидат. В этом плане предстоящие 9 октября президентские выборы в Азербайджане можно считать интересными, так как на предыдущих выборах были зарегистрированы всего 7 кандидатов. Это можно считать попыткой что-либо доказать международному сообществу, Западу, так как все понимают, что только считанные кандидаты из этого числа способны собрать электорат и оказать серьезное противостояние Ильхаму Алиеву, который сделает все для своего переизбрания», – заявил сегодня на пресс-конференции эксперт по Азербайджану Саркис Асатрян.
Он назвал беспрецедентным создание в Азербайджане оппозиционного блока «Национальный совет демократических сил» (НСДС), который попытался объединить азербайджанскую оппозицию.
«Однако объединение оппозиции удалось лишь частично, так как объединиться вокруг единого кандидата желают не все, у многих есть личные амбиции. Изначально лидером НСДС был избран известный кинорежиссер Рустам Ибрагимбеков, который так и не приехал в Баку, и эстафета была передана Джамилю Гасанли. Он и стал так называемым единым кандидатом от оппозиции и известен, как один из создателей современной историографии Азербайджана», отметил С.Асатрян.
При этом он выразил предположение, что именно Джамиль Гасанли займет на выборах второе место.
Эксперт назвал маловероятным дестабилизацию внутриполитической ситуации в Азербайджане и проведение широкомасштабных акций протестов, поскольку президентские выборы в Азербайджане, по его словам, не являются фактором, который может привести к дестабилизации ситуации.
С.Асатрян также заявил, что не видит в Азербайджане политика, который сможет изменить антиармянский политический курс этой страны.
«Есть кандидаты, которые говорят, что должны прийти к власти и взять Карабах, обвиняют власти в том, что они не предпринимают действий в этом направлении. То есть собирают электорат таким способом. Однако более конструктивной дискуссии нет», - заявил С.Асатрян.