«Ադրբեջանում չկա թեկնածու, ով կարող է փոխել հակահայկական քաղաքական կուրսը»
«Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններում կա գրանցված 21 թեկնածու: Այս առումով ընտրությունները հետաքրքիր կարելի է համարել, որովհետև նախորդ ընտրություններում գրանցված էր ընդամենը 7 թեկնածու: Սա կարելի է գնահատել որպես միջազգային հանրությանը, Արևմուտքին ինչ-որ բան ապացուցելու փորձ, քանի որ գիտակցում ենք, որ այդ 21 թեկնածուներից հաշված թվով մարդիկ են ունակ ընտրազանգված հավաքել և լուրջ դիմադրություն ցույց տալ Իլհամ Ալիևին, ով ամեն ինչ անելու է վերընտրվելու համար»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով Ադրբեջանում հոկտեմբերի 7-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին, նշեց ադրբեջանագետ Սարգիս Ասատրյանը:
Բանախոսը Ադրբեջանում տեղի ունենալիք նախագահական ընտրությունների համատեքստում աննախադեպ որակեց ընդդիմադիր «Դեմոկրատական ուժերի ազգային խորհուրդ» բլոկի ձևավորումը, որով փորձ արվեց միավորել ադրբեջանական ընդդիմությանը:
«Սակայն ընդդիմության միավորումը հաջողվեց մասամբ, քանի որ ոչ բոլորն են ցանկանում միանալ ընդհանուր թեկնածուի շուրջ, շատերն ունեն անձնական ամբիցիաներ և պատրաստ չեն մի բռունցք ստեղծել: Ի սկզբանե այդ կառույցի առաջնորդ էր ընտրվել հայտնի կինոռեժիսոր Ռուստամ Իբրահիմբեկովը, ով, սակայն, ինչ-ինչ պատճառներով այդպես էլ չգնաց Բաքու և էստաֆետը փոխանցեց Ջամիլ Հասանլիին, ով էլ դարձավ այսպես ասած միասնական թեկնածուն և հայտնի է որպես նորօրյա Ադրբեջանի պատմության կերտողներից մեկը»,- նշեց Ս. Ասատրյանը` հավելելով, որ Ջամիլ Հասանլին, ամենայն հավանականությամբ, ընտրություններում կզբաղեցնի երկրորդ տեղը:
Ադրբեջանագետը քիչ հավանական համարեց Ադրբեջանում ներքաղաքական ապակայունացումը և հնարավոր բողոքի ցույցերի զանգվածային դառնալը: Նրա խոսքով` Ադրբեջանում նախագահական ընտրությունները այն գործոնը չեն, որպեսզի ապակայունացնեն ներքաղաքական իրավիճակը:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե Հայաստանի համար ո՞ր թեկնածուն կարող է ավելի նախընտրելի լինել, Ս. Ասատրյանը պատասխանեց, թե չի տեսնում Ադրբեջանում որևէ մեկին, ով կարող է փոխել հակահայկական քաղաքական կուրսը:
Անդրադառնալով հարցին, թե կա՞ արդյոք բանավեճ նախագահի թեկնածուների միջև և ինչպիսի օրակարգային հարցեր են քննարկվում, ադրբեջանագետը փաստեց, որ Ադդրբեջանում կա բանավեճ զուտ արմատական և ոչ այնքան արմատական դիրքորոշումների միջև:
«Կան մարդիկ, որ ասում են, թե պետք է գան իշխանության և վերցնեն Ղարաբաղը, մեղադրում են իշխանությանը, որ այդ առումով ոչինչ չեն անում: Այսինքն՝ ընտրազանգվածը հավաքում են այսպիսի միջոցներով: Ավելի կառուցողական բանավեճ չկա»,- նշեց Սարգիս Ասատրյանը:

“21 candidates are running in the presidential election. From this point of view, the upcoming presidential election due in Azerbaijan on October 9 is interesting as there were only 6 candidates in the last presidential election. It is an attempt to prove something to the international community and the West as everyone understands that few of the candidates are able to have their voters and put up serious resistance to Ilham Aliyev who will do everything in order to be reelected,” Sargis Asatrian, an expert on Azerbaijan, said at a press conference today.
He considered as unprecedented the establishment of National Council of Democratic Forces opposition bloc, which made an attempt to unify the Azerbaijani opposition.
“They succeeded only partially in unifying the opposition because not everyone wants to rally round a single candidate and many have their personal ambitions. Famous film director Rustam Ibragimbekov was initially elected as the leader of the bloc, but he didn’t come to Baku and Jamil Hasanli picked up the baton from Ibragimbekov. Hasanli became the so-called single opposition candidate. He is famous as one of the creators of Azerbaijan’s contemporary history,” Asatrian noted.
The expert expressed an opinion that Jamil Hasanli will be runner-up in the presidential elections.
He said that destabilization of the internal political situation in Azerbaijan and massive protests are unlikely because presidential elections is Azerbaijan are not a factor which may lead to the situation’s destabilization.
In Asatrian’s words, in Azerbaijan there is currently no politician who could change the anti-Armenian political course of that country.
“Some of the candidates declare that they must come to power and take Karabakh, they accuse the authorities of being inactive in this sense. In other words, they attract voters in this way. Yet, more constructive discussions have not been held,” Sargis Asatrian said.