Նյու Յորքում կայացել է Իրանի ԱԳ նախարարի ու ԱՄՆ պետքարտուղարի հանդիպումը
Նյու Յորքում տեղի է ունեցել Իրանի և «5+1 խմբի» հանդիպումը: Այդ մասին հաղորդում է իրանական «ասրիրան.քոմ» կայքը:
Հաղորդագրության համաձայն՝ ժամեր առաջ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում արտգործնախարարների մակարդակով կայացել է Իրանի և «5+1 խմբի» (ՄԱԿ-ի ԱԽ 5 մշտական անդամներ և Գերմանիա) հանդիպումը:
Հանդիպման ավարտին ԵՄ արտաքին քաղաքական և անվտանգության հարցերով գերագույն հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը հայտարարել է, որ Իրանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումը կարևոր էր: Էշթոնի խոսքով՝ կողմերը համաձայնության են եկել, հաջորդ հանդիպումն անցկացնել հոկտեմբերի 15-16-ը՝ Ժնևում:
Իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը տեղեկացրել է, որ «5+1 խմբի» հետ կայացած հանդիպումից հետո կարճ հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ: Զարիֆը շեշտել է Իրանի նկատմամբ կիրառված տնտեսական պատժամիջոցների վերացման անհրաժեշտությունը:

В Нью-Йорке состоялась встреча главы МИД Ирана и госсекретаря США
«В Нью-Йорке состоялась встреча министра иностранных дел Ирана и госсекретаря США», - об этом сообщает иранское информагентство «ФАРС».
Согласно информации, глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф сообщил, что после встречи с группой «5+1» (постоянные члены Совбеза ООН и Германия) состоялась короткая встреча с госсекретарем США Джоном Керри, в ходе которой глава МИД ИРИ подчеркнул необходимость отмены экономических санкций в отношении Ирана.
Иранский сайт «асриран.ком» сообщает, что несколько часов назад в штаб-квартире ООН состоялась встреча глав МИД «шестерки» с Мохаммадом Джавадом Зарифом.
В завершении встречи Верховный представитель по иностранным делам и политике безопасности Европейского союза Кэтрин Эштон заявила, что встреча с главой МИД была важна. По ее словам, стороны достигли согласия в вопросе проведения следующей встречи 15-16 октября в Женеве.
Отметим, что это были первые переговоры между Ираном и группой «5+1» (постоянные члены Совбеза ООН и Германия) после избрания президентом ИРИ Хасана Роухани и передачи переговоров по ядерному досье Ирана в ведение министерства иностранных дел.