16-ամյա բրիտանացի անչափահասը ձերբակալվել է «դարի կիբերհարձակման» համար
Անչափահասը, ում անունը գաղտնի է պահվում, դարի մեծագույն կիբերհանցագործության համար ձերբակալվել է դեռևս ապրիլին, սակայն այդ մասին տեղեկությունը տարածվել է միայն օրերս:
Միևնույն ժամանակ ձերբակալվել է նաև կիբերհանցագործոըւթյան գլխավոր կասկածյալ Cyberbunker ընկերության ներկայացուցիչ Սվեն Օլաֆ Կամֆիուսը՝ «Spamhaus» կազմակերպության վրա գործած հարձակման համար: Այս մասին գրում է The London Evening Standard-ը:
Ըստ տեղեկությունների՝ ձերբակալության պահին անչափահասի համակարգիչը միացված է եղել տարբեր վիրտուալ համակարգերի ու ֆորումների: Բրիտանացի անչափահասը կասկածվում է սեփական հաշվի միջոցով խոշոր գումարներ փոխանցելու մեջ: Առանձին քրգործ է հարուցվել նաև ֆինանսական օպերացիաների վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ հարձակման հիմնական թիրախը «Spamhaus» կազմակերպությունն էր, որը պայքարում է ուղարկվող սպամերի դեմ: Կազմակերպությունը գրասենյակներ ունի Ժնևում և Լոնդոնում, կազմակերպության տվյալների բազայում գրանցվում են սպամ ուղարկող հասցեները:
Հարձակումից հետո Կամֆիուսը հայտարարել էր, թե «Spamhaus» ընկերությունը իրավունք չունի որոշելու՝ ինչը պետք է տարածվի համացանցում, ինչը՝ ոչ:

16-летний британский подросток арестован за участие в «кибератаке века»
Подросток, чье имя пока не называется, был арестован британской полицией еще в апреле, однако информация об этом просочилась в прессу только на днях.
Арест произошел одновременно с задержанием главного подозреваемого в кибератаке на анти-спам организацию «Спамхаус» Свена Олафа Камфиуса, пишет издание The London Evening Standard. Кафмиуса, напомним, задержали в Испании в апреле этого года.
Согласно данным издания в момент задержания подростка, его «компьютер был включен и залогинен в различных виртуальных системах и форумах». Британский подросток подозревается в переводе значительных денежных сумм через свой банковский счет. Следствие отдельно заведено по проведенным финансовым операциям.
До сих пор не совсем ясно, какую роль играл подросток в массовой атаке, но на данный момент он является вторым после Камфиуса задержанным по этому делу. Подросток останется под следствием до конца года.
Напомним, основной мишенью кибер-преступников оказалась компания «Спамхаус», занимающаяся противодействием спам-рассылкам. Эта организация имеет офисы в Женеве и в Лондоне и ведёт базу данных, куда заносятся серверы, «уличённые» в рассылке спама.