Իրանի նախագահի վրա կոշիկներ ու հավկիթներ են նետել
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին Նյու Յորքից վերադարձել է Թեհրան, որտեղ կայացել է նրա զրույցը ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ: Օդանավակայանում, բացի պաշտոնատար անձանցից, նրան դիմավորել են նաև դժգոհ քաղաքացիները: Բողոքի ակցիայի շուրջ 100 մասնակիցները նախագահի ուղղությամբ հավկիթներ ու կոշիկներ են նետել:
Նշենք, որ Ռոհանիի և Օբամայի զրույցը դարձել է երկու երկրների ղեկավարների միջև առաջին շփումը` 1979 թվականից սկսած:
ՄԱԿ-ի ամբիոնից Ռոհանին մի շարք աղմկոտ հայտարարություններ է արել: Այսպես, նա հայտարարել է, որ պատրաստ է անհապաղ անցնել միջուկային ծրագրի քննարկման, ընդունել է Հոլոքոստի փաստն ու քննադատել ֆաշիստների գործողություններն ընդդեմ հրեաների:

Президента Ирана забросали яйцами и обувью
Президент Ирана Хасан Рухани вернулся в Тегеран из Нью-Йорка, где состоялась его беседа с американским коллегой Бараком Обамой. В аэропорту лидера государства помимо приветствующих его официальных лиц встретили недовольные сближением Ирана с Западом. Протестующие забросали президента яйцами и обувью. Об этом сообщает РБК .
В аэропорту собрались около 100 недовольных новой политикой руководства. Состоявшаяся беседа Рухани и Обамы стала первым контактом руководителей двух государств с 1979 года.
С трибуны Генассамблеи ООН Рухани сделал ряд громких заявлений. Так, он заверил, что Тегеран готов незамедлительно приступить к обсуждению своей ядерной программы, признал факт холокоста и осудил действия фашистов против евреев.