Վաղը կառավարության մոտ 12-ժամյա հավաք կանցկացվի
2010թ. հոկտեմբերի 1-ին դաժան ծեծի արդյունքում զոհվեց 20-ամյա Զարուհի Պետրոսյանը: Դեպքից հետո այս հարցով մտահոգված կազմակերպությունները ստեղծեցին «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիա, որի պահանջն էր արդար դատավարություն և նման դեպքերի կանխում:
Հոկտեմբերի 1-ին Կոալիցիան կանցկացնի 12-ժամյա խաղաղ հավաք Կառավարության շենքի առջև: Հավաքը կսկսվի առավոտյան 9:00-ին և կավարտվի երեկոյան 21:00-ին:
Նույն օրը`ժամը 11:00-ին «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիան ՀՀ Կառավարության շենքի դիմաց նամակ կփոխանցի ՀՀ վարչապետ Տրգրան Սարգսյանին, որով կոչ կանի կառավարությանը կատարել խոստումը և ընդունել ընտանեկան բռնությունը կանխարգելող օրենք:
Այսուհետև Կոալիցիան յուրաքանչյուր տարի հոկտեմբերի 1-ին նշելու է «Ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի ազգային օր»:

12-hour rally to be staged outside government tomorrow
20-year-old Zaruhi Petrosian was beaten to death on October 1, 2010. Following the incident, a number of NGOs concerned about the issue set up Coalition against Violence against Women that demands fair trials and aims to prevent such incidents.
The coalition will stage a 12-hour peaceful rally outside the Armenian government on October 1. The rally starts at 9:00 am and ends at 9:00 pm.
At 11:00 am on the same day the coalition will hand a letter to Prime Minister Tigran Sargsyan. In the letter, they appeal to the government to keep its promise and pass a law preventing family violence.
The coalition will henceforth mark National Day of Fight against Family Violence on October 1 each year.