Նունե Եսայանի համերգը արժեցել է 54 691 400 դրամ
Անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձին նվիրված Նունե Եսայանի տոնական համերգը Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեին արժեցել է 54 691 400 դրամ: Այս մասին գրում է Pastinfo.am-ը:
Ճիշտ այսքան գումար է կառավարության պահուստային ֆոնդից հատկացվել Մշակույթի նախարարությանը, ապա` «Նունե Եսայան» բարեգործական հասարակական կազմակերպությանը:
Նշենք, որ ավելի քան 54.6 մլն դրամով կառավարությունը ոչ թե սեպտեմբերի 21-ին հանրապետության տարածքում կազմակերպված տոնական բոլոր միջոցառումներն է ֆինանսավորել, այլ միայն Հանրապետության հրապարակում կայացած Նունե Եսայանի համերգը:
Այս ծախսը բյուջեյում ձևակերպվել է իբրև նվիրատվություն, իսկ դրա պատասխանատվությունը դրվել է մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի վրա:
Հետաքրքիր է, որ իբրև այս գումարի շրջանակներում կատարված աշխատանքների վերջնական արդյունք, կառավարության որոշման մեջ նշված է. «Քաղաքացիական հասարակության տեղեկացվածության և հաղորդակցման բարձրացում արվեստի ոլորտում»:

Концерт Нуне Есаян обошелся госбюджету в более чем 54 млн. драмов
Концерт Нуне Есаян по случаю 22-ой годовщины провозглашения независимости Республики Армения обошелся госбюджету в 54 691 400 драмов.
Как сообщает «Пастинфо», ровно столько средств правительство выделило из резервного фонда министерству культуры, затем общественной благотворительной организации “Нуне Есаян”.
Отметим, что правительство выделило 54,6 млн. драмов не на финансирование всех праздничных мероприятий, организованных 21 сентября на территории республики, а только на концерт Нуне Есаян.
Эти расходы оформлены в виде пожертвований, а ответственность за это была возложена на министра культуры Асмик Погосян.
Примечательно, что в качестве конечного результата осуществленных в рамках этой суммы работ, в решении правительства указано: “Повышение уровня осведомленности и коммуникации гражданского общества в сфере искусств”.