Ռուսական զինթաղամասի հայ բնակիչների հարցը ՊՆ իրավասությունից դուրս է
«Պաշտպանության նախարարությունն ուսումնասիրել է հարցը. ըստ երկու երկրների միջև կնքված միջպետական համաձայնագրի` այդ խնդիրը 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատարության և Գյումրի քաղաքային իշխանությունների իրավասության շրջանակներում է: Այդ տարածքը համապատասխան պայմանագրով ժամանակին փոխանցվել է ռուսական կողմին»,- այս մասին Aysor.am-ին ասաց պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ Գյումրիի ռուսական 8-րդ զինվորական թաղամասում բնակվող մի քանի տասնյակ հայ ընտանիքներ, 10-օրյա ժամկետում, բնակարանները լքելու վերաբերյալ ծանուցումներ են ստացել:

Армянские жители 8 военного городка в Гюмри будут выселены
Пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян прокомментировал информацию о выселении в течение 10 дней нескольких десятков армянских семей, проживающих в 8 военном городке в городе Гюмри.
«Министерство обороны изучило вопрос. Согласно межгосударственному договору между Арменией и Россией, данный вопрос находится в рамках полномочий командования 102 российской военной базы и руководства города Гюмри. Данная территория в свое время соответствующим соглашением была передана российской стороне», - заявил корреспонденту Aysor.am пресс-секретарь минобороны А.Ованнисян.