Ն. Փաշինյան. Կան վարչապետ և նախարարներ, ովքեր ծառայում են օլիգարխներին
Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը, դիմելով վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, հարց ուղղեց «Ծածկած շուկայի» վերաբերյալ: Վարչապետի կարճ պատասխանը, սակայն, չգոհացրեց պատգամավորին, ով արձագանքման ժամանակ կրկին դիմեց վարչապետին՝ ասելով, որ վարչապետի՝ Չինաստանում գտնվելն ավելի խոսուն էր, քան՝ իր պատասխանը:
Ն. Փաշինյանը նշեց, որ վարչապետը հերթական անգամ չունի պատասխան և ամբիոն է բարձարցել՝ ժամանակ լցնելու համար ու ինչ որ բան չունի ասելու:
«Ստիպված եք արձանագրելու, որ Ձեր կառավարությունն ի զորու չէ իրականացնել որևէ գործառույթ: Կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ Դուք անընդհատ ասում էիք, որ ժողովուրդը վստահել է Ձեզ, ունեք ժողովրդի վստահության քվեն: Կարելի է արձանագրել, իսկ դա բխում է Ձեր պատասխանից, որ ՀՀ-ն չունի կառավարություն՝ կան կառավարության անդամներ, կա վարչապետ, ովքեր ծառայում են օլիգարխներին»,- ասաց Ն. Փաշինյանը:
Ի պատասխան ՀՀ վարչապետը նշեց, որ Փաշինյանի համար կարևոր չէ, թե ինչ հարց է քննարկվում ԱԺ-ում, նրան հետաքրքրում է իր ելույթի հնչեղությունը:
«Ձեզ բովանդակային խնդիրները չեն հետաքրքրում, Ձեզ հետաքրքրում են Ձեր գնահատականները, որ դուք տալիս եք: Մենք ձանձրացել ենք Ձեր գնահատականներից, բովանդակային քննարկմանը մենք միշտ պատրաստ ենք, իսկ Ձեր գնահատականները դառնում են անհետաքրքիր, որոնք միշտ նույնն են: Ձեզ, իմ կարծիքով, չի հետաքրքրում շուկայի խնդիրը, ժողովորդի կենսամակարդակի խնդիրը, Ձեզ հետաքրքրում է միայն Ձեր անձնական ամիբիցիաների բավարարաման խնդիրը՝ ինչքան ավելի գեղեցիկ կլինի Ձեր ելույթը, ինչքան ավելի վիրավորական կլինի, որպեսզի Դուք բարձրացնեք Ձեր քաղաքական ռեյտինգը»,- ասաց Տիգրան Սարգսյանը:
Շարունակելով խոսքը՝ վարչապետը նշեց, որ ինքը պատգամավորին կարող է պատասխանել հենց վերջինիս ոճով, սակայն չի անում, քանի որ հարգում է ԱԺ-ն:

Н.Пашинян: Правительство не в состоянии осуществлять какие-либо функции
Депутат от фракции «Армянского национального конгресса» Никол Пашинян сегодня во время часа вопросов к правительству направил премьер-министру Армении Тиграну Саркисяну вопрос о Крытом рынке. Однако лаконичный ответ премьер-министра не устроил депутата, который, вновь обратившись к Тиграну Саркисяну, заявил, что пребывание премьера в Китае было красноречивее, чем его ответ.
Н.Пашинян отметил, что у Тиграна Саркисяна в очередной раз нет ответа по сути вопроса, и просто занял трибуну.
«Мы вынуждены зафиксировать, что Ваше правительство не в состоянии осуществлять какие-либо функции. Во время обсуждения программы правительства Вы постоянно говорили о том, что народ доверяет Вам, что у Вас есть доверие народа. Можно констатировать, а это вытекает из Вашего ответа, что в Армении нет правительства, есть члены правительства, есть премьер, которые служат олигархам», - сказал Н.Пашинян.
В ответ Тигран Саркисян отметил, что для Пашиняна неважно, какой вопрос обсуждается в парламенте, его интересует лишь резонанс выступления.
«Вас не интересуют содержательные вопросы, Вас интересуют только Ваши оценки. Нам надоели Ваши оценки, мы всегда готовы к содержательному обсуждению, а Ваши оценки становятся неинтересными, они всегда одни и те же. Вас, на мой взгляд, не интересует проблема Крытого рынка, уровень жизни народа, Вас интересует лишь вопрос удовлетворения собственных амбиций», - сказал Т.Саркисян.
Премьер-министр отметил, что может ответить депутату в его же стиле, однако не делает этого, поскольку находится в Национальном Собрании.