Հասան Ռոհանին չի ընդունել Բարաք Օբամայի հետ հանդիպելու առաջարկը
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բավականին խավար մթնոլորտ է ձևավորված, 10 օրում հնարավոր չէ լուծել առկա խնդիրները: Այդ մասին, իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ, այսօր տեղի ունեցած կառավարության նիստի ավարտին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին:
Իրանի նախագահը, անդրադառնալով Թեհրանի և Վաշինգտոնի հարաբերություներում տեղի ունեցող զարգացումներին, մասնավորապես նշել է. «Մինչ Նյու Յորք մեկնելը, ամերիկացիները 5 ուղերձ էին հղել, որպեսզի իմ և Բարաք Օբամայի միջև հանդիպում տեղի ունենար, սակայն ես չեմ ընդունել»:
Շարունակելով թեման՝ Ռոհանին հավելել է. «Հետո առաջարկեցին կարճ հանդիպման տարբերակը, որին ես շատ համաձայն չէի. Իհարկե, հանդիպմանը դեմ չէինք, պարզապես նախադրյալներ չապահովվեցին»:
Անդրադառնալով ՄԱԿ-ի ԳԱ վեհաժողովում Իրանի արձանագրած հաջողություններին՝ Ռոհանին նշել է. «Մենք ջանքեր գործադրեցինք, որպեսզի կանխարգելենք տարածաշրջանում նոր պատերազմի սկսումը. Մենք այդ այցի ընթացքում հաջողություններ արձանագրեցինք»:
Նկատենք, որ սեպտեմբերի 28-ին Իրան-ԱՄՆ հարաբերություններում տեղի ունեցավ պատմական իրադարձություն. 1979թ. Իրանում տեղի ունեցած իսլամական հեղափոխությունից հետո առաջին անգամ կայացավ Իրանի և ԱՄՆ-ի նախագահների հեռախոսազրույցը, ՄԱԿ-ի ԳԱ վեհաժողովի շրջանակներում հանդիպեցին երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները, Իրանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո առաջին անգամ միջուկային խնդրի շուրջ կայացավ Իրանի և «5+1 խմբի» հանդիպումը:

Хасан Роухани не принял предложений о проведении встречи с Обамой
«Между Ираном и США сложилась довольно мрачная атмосфера, за 10 дней невозможно решить имеющиеся проблемы», - об этом, как передает иранское информагентство «ФАРС», заявил журналистам по окончании сегодняшнего заседания правительства президент Ирана Хасан Роухани.
Касаясь развитий в отношениях Тегерана и Вашингтона, Роухани, в частности, отметил: «До моего отбытия в Нью-Йорк США направили 5 посланий о проведении встречи с Бараком Обамой, но я не принял их».
Продолжая тему, глава государства подчеркнул: «Затем поступило предложение о проведении короткой встречи, на которую я не был согласен. Конечно, мы не были против встречи, просто для этого не было предпосылок».
Комментируя вероятность урегулирования ирано-американских отношений, Хасан Роухани заявил: «Между Ираном и США сложилась довольно мрачная атмосфера. Народ должен знать, что за 10 дней невозможно решить внешнеполитические проблемы, насчитывающие 8-10-летнюю историю».
Говоря об успехах Ирана на сессии Генассамблеи ООН, иранский лидер отметил: «Мы приложили усилия, чтобы предотвратить начало новой войны в регионе. В ходе этого визита мы достигли успехов».
Отметим, 28 сентября в отношениях Ирана и США произошло историческое событие: впервые после исламской революции в Иране 1979 года состоялась телефонная беседа президента США Барака Обамы и президента Ирана Хасана Роухани. Кроме того, в рамках Генассамблеи ООН встретились глава МИД ИРИ Мохаммад Джавад Зариф и госсекретарь США Джон Керри, состоялась также встреча Ирана с группой «5+1» по ядерной программе.