Նախագահը` ԵԽԽՎ-ում. Վերահաստատեցինք ՄԽ-ի նկատմամբ մեր բարձր վստահությունը
Այսօր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Եվրոպայի խորհրդում հանդիպեց ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի հետ։ ՀՀ Նախագահի և ԵԽ գլխավոր քարտուղարի փակ հանդիպումից հետո կողմերը հանդես եկան հայտարարությամբ։ Այս մասին հաղորդում է Aysor.am-ի թղթակիցը Ստրասբուրգից:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ ներկայումս Հայաստանը նախագահում է ԵԽ նախարարների կոմիտեում, և մեծ պատիվ է ՀՀ Նախագահին հյուրընկալել Եվրոպայի խորհրդում։ Գլխավոր քարտուղարը բարձր գնահատեց նաև հայաստանյան թիմի ակտիվ և բարձրորակ աշխատանքը:
«Բարձր ենք գնահաատում այն, որ Հայաստանը որդեգրել է այլատյացության դեմ պայքարի ուղին, քանի որ դա եղել է ինձ համար առաջնահերթություն՝ ԵԽ գլխավոր քարտուղար դառնալուց ի վեր: Նախագահի հետ քննարկեցինք նաև Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների հարցը,  և  պատրաստակամություն հայտնեցինք աջակցել Հայաստանին` այս հարցում»,- ասաց ԵԽ գլխավոր քարտուղարը։
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր խոսքում ասաց, որ ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել են ԵԽ-ում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները։
Նախագահը նշեց, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Եվրոպայի խորհրդի գործունեությանը և շարունակելու է նպաստել այս կառույցի դերի և կարևության բարձրացմանը։
«Հայաստանը մեծապես հավատարիմ է համընդհանուր եվրոպական արժեքներին՝ որպես մեր երկրի բարգավաճման համաեվրոպական գործակցության, կայուն զարգացման և խաղաղության պահպանման կարևորագույն գրավական։ Ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների ամրապնդումը, կայունացումը այն արժեքային համակարգն է, որի վրա խարսխված է մեր երկրի զարգացման տեսլականը»,- ասաց Նախագահը։
ԵԽ Նախարարների կոմիտեում ՀՀ նախագահության հետագա անելիքներից կարևորվեց հոկտեմբերի 21-22-ին Երևանում կայանալիք «Այլատյացության, ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքար» թեմայով խորհրդաժողովը, որի կապակցությամբ գլխավոր քարտուղարն այցելելու է Երևան։
Նախագահը նշեց, որ անդրադարձ է եղել նաև Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին․ «Վերահաստատեցինք Մինսկի խմբի նկատմամբ մեր բարձր վստահությունը»,- ասաց Նախագահ Սարգսյանը։
ԵԽ գլխավոր քարտուղարին դիտարկում ուղղվեց, թե ԼՂՀ-ն, լինելով Եվրոպայի խորհրդի աշխարհագրական մաս, զրկված է այն ամենից, ինչը ստեղծվում է ԵԽ հանրության համար․ «Ինչ է հնարավոր անել, որ ԵԽ տարածքում բոլորը կարողանան օգտվել ձեր ստեղծած բարիքներից»,- հնչեց հարցը։
Թ․Յագլանդը պատասխանեց, որ ԵԽ-ն ԼՂ հարցի քաղաքական լուծման համար տարվող աշխատանքներին չի մասնակցում։
«ԵԽ տարածքում կան մի քանի սառեցված հակամարտություններ, սակայն դրանք չեմ համեմատի միմյանց հետ։ Ես իսկապես կարևորում եմ բարձրաձայնված խնդիրը և փորձում եմ գտնել ուղիներ, որպեսզի կարողանանք Եվրոպայի «սև անցքերում» ևս մեր աշխատանքներն իրականացնել։ Սակայն ամեն ինչ պետք է իրականացվի Մինսկի խմբի շրջանակներում, իսկ մենք այդ խմբից որևէ նման դիմում չենք ստացել»,- պատասխանեց ԵԽ գլխավոր քարտուղարը։

Armenian president: We reaffirmed our trust in Minsk Group
Armenian President Serzh Sargsyan met today with the Council of Europe Secretary General Thorbjorn Jagland. Following the closed meeting held in the Council of Europe, the sides made statements.
T. Jagland said the Armenia currently chairs the CE Committee of Ministers and they have the honor to host the Armenian president in the Council of Europe. Mr. Jagland highly appreciated the active and efficient work of the Armenian team.
In the words of T. Jagland, they appreciate the fact that Armenia took the path of the struggle against xenophobia, which is one of his priorities as CE Secretary General. He said he and the Armenian president discussed the issue of constitutional reforms in Armenia and he expressed willingness to assist Armenia in this matter.
Serzh Sargsyan said in his speech that he and the CE Secretary General discussed the priorities of Armenia’s Chairmanship of the CE Committee of Ministers.
He noted that Armenia attaches great importance to activities of the Council of Europe and will continue to assist with enhancement of the CE’s role and importance.
“Armenia is greatly committed to European values as an important guarantee of our country’s prosperity, all-European cooperation, sustainable development, and maintenance of peace. Promotion of democracy, the rule of law and human rights is the system of values, on which the vision of our country’s development is based,” S. Sargsyan stated.
As regards work to be done as part of Armenia’s Chairmanship of the CE Committee of Ministers, importance was attached to to the conference on the struggle against xenophobia, racism and intolerance to be held in Yerevan on October 21-22. Thorbjorn Jagland will attend the event.
The Armenian president noted that the Nagorno Karabakh problem was also discussed. “We reaffirmed our trust in the Minsk Group,” he said.
When asked what can be done so that everyone in the CE space could use the created benefits, given the fact that the Nagorno Karabakh Republic, while being geographical part of the Council of Europe, is deprived of the benefits created for the CE community, T. Jagland replied that the Council of Europe does not participate in the work aimed at political solution of the Karabakh problem.
“Everything should be done within the framework of the Minsk Group, while we didn’t receive such an application from the Minsk Group,” the Council of Europe Secretary General said.