7 օր` առանց Սոսի. ՓՐԿԵՔ ՄԵՐ ՀՈԳԻՆԵՐԸ
Այսօր` հոկտեմբերի 2-ին, լրանում է Սոս Սարգսյանի մահվան 7-րդ օրը: Այս կապակցությամբ ռուսական «MK»-ն տպագրել է Ալեքսանդր Մանկինի «Փրկեք մեր հոգիները» հոդվածը, որը Aysor.am-ը ներկայացնում է թարգմանաբար` առանց կրճատումների:
«Նա վերջինն էր 20-րդ դարի հայ մեծագույն դերասաններից: Ցավում եմ, որ մեր հեռուստատեսությունը չցուցադրեց, թե ինչպես էր նրան հրաժեշտ տալիս Հայաստանը: Իսկ, գուցե, լավ է, որ չցուցադրեցին. Հեռուստադիտողների մոտ կարող էին անպետք մտքեր առաջանալ:
Նրան թաղեցին կիրակի օրը: Հազարավոր մարդիկ եկել էին Օպերայի հսկա շենք` նրան հրաժեշտ տալու: Ընդհանուր հոսքի մեջ գնում էր Հայաստանի նախագահը, կառավարության անդամներ, հոգևորականներ… Հոգեհանգստյան արարողության ժամանակ հրաժեշտի խոսք ասա Մշակույթի նախարարը, երկու գրող, հոգևորականն ընթերցեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ուղերձը: Նախագահը լուռ էր. Հետո ասվեց, որ նա ցավակցական ուղերձ էր հղել, բայց այն չենթերցվեց:
Դագաղը հանեցին բազմահազարանոց հրապարակ, որտեղ սպասում էր սգո թափորը: Ամբողջ ծափահարում էր: Նրան տարան եռքերի վրա, բայց մեքենայի մեջ չդրեցին, շարժվեցին առաջ: Դատարկ մեքենան որոշ ժամանակ գնում էր թափորի դիմաց, ինչ-որ մեկը երևի կարծում էր` դեռ պետք կգա:
Պետք չեկավ: Մարդիկ տանում էին նրան ոչ թե ուսերի վրա, այլ վեր պարզած ձեռքերի, և Սոսի դեմքը տեսանելի էր բոլորին:
Շուրջ 1.5 ժամ նրան տարան Օպերայից մինչև Պանթեոն: Ամբողջ ընթացքում մարդիկ ծափահարում էին: Ամբողջ ընթացքում ամբոխի մեջ քայլում էին երկրի Նախագահը, կառավարության անդամները. Սև կոստյումներով, այրող արևի տակ, 6 կմ:
Մենք քայլում էին` մեկ հետ ընկնելով, մեկ հավասար, մեկ առաջ անցնելով, Նախագահից առաջ, բայց ոչ դագաղից:
Երթևեկությունը դադարեցվել էր, տրոլեյբուսների շարանը կանգնել էր. Լուսամուտներից` տների ու տրոլեյբուսների, մարդիկ ծափահարում էին: 1.5 ժամվա ընթացքում ոչ մի բղավոց, ոչ մի ազդանշան չհնչեց:
Ո՞վ պետք է մահանա Ռուսաստանում, որպեսզի նրան 1.5 ժամ տանեն ձեռքերի վրա:
33 տարի առաջ նման մարդ երկրում կար: Վիսոցկուն ձեռքերի վրա կտանեին նույնիսկ մինչև Մագադան:
Ո՞վ պետք է մահանա Ռուսաստանում, որպեսզի մեր նախագահը ժամից ավելի քայլի դագաղի հետևից: Բայց եթե նա քայլի, տների լուսամուտները կփակվեն, հորանները կզմրսվեն, մարդիկ կմեկուսացվեն, իսկ ավելի ճիշտ` քաղաքը նախապես կմաքրվի, կմեկուսացվի ՕՄՕՆ-ի շղթաներով:
Պանթեոնում` գերեզմանատեղի մոտ, Հայաստանի Նախագահը կրկին ոչինչ չասաց. Ճառ չեղավ: Հոգևորականները հոգեհանգստի կարգ արեցին, դագաղն իջեցրին հողը: Կատարյալ լռության մեջ մարդիկ փորձում էին մոտենալ` մի բուռ հող լցնելու համար: Կարծում եմ` բահերն ընդհանրապես պետք չեկան:
Սոս Սարգսյանի մահվան մասին մեր մամուլը սեպտեմբերի 26-ին գրեց. «Մահացել է հայտնի…», «Մահացել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ…», «Մահացել է ակնառու…»
Թաղման արարողությանը հասնելու համար ինքնաթիռի տոմս չկար, ոչ մի տեսակի: Հասկացանք` ուշ ենք գլխի ընկել, բոլոր տոմսերը գնել են Մշակույթի նախարարությունը, Թատերական գործիչների միությունը, Կինեմատոգրաֆիստների միությունը… Հրաշքով գտա մի տոմս` գիշերային չվերթի համար:
Իսկ հոգեհանգստի արարողության ժամանակ հասկացա` տոմսերի բացակայության պատճառն այլ էր. Ռուսաստանից ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստի հրաժեշտի արարողությանը ոչ ոք չկար` ո’չ պաշտոնյաներ, ո’չ արվեստի բնագավառի ներկայացուցիչներ: Եթե չլիներ «ՄԿ»-ի թղթակիցը, Սոս Սարգսյանի թաղման արարողության ժամանակ հազիվ թե ռուսերեն խոսք հնչեր:
Վշտի պահին որևէ մեկի կողքին լինելը նորմ է… ոմանց համար` նորմ, ոմանց համար` ոչ… Բացի այդ, կա սեփական վիշտ ու կա` օտարի:
Երբ 2005 թվականին մահացավ Հռոմի պապ Հովհաննես Պողոս 2-րդը` մեծ խաղաղարարը, երկրագնդի ամենահարգելի մարդկանցից մեկը, նրա թաղմանը մասնակցելու համար Հռում եկան 200 թագավորներ և նախագահներ, իսկ Ռուսաստանն ուղարկեց Ֆրադկովին` տեխնիկական վարչապետին:
Արարողությունը հեռարձակում էին աշխարհի բոլոր խոշոր հեռուստաալիքները, մերոնցից` ոչ մեկը: Դա վատիկանի խնդիրը չէր, դա մեր երկրի վարկանիշի խնդիրն էր:
Քանի դեռ Հովհաննես Պողոս 2-րդը ողջ էր, նրա մոտ էին վազում մեր հայրենակիցներից շատերը` չինովնիկներ և մեծահարուստներ` խոնարհվում էին, լուսանկարվում, հետո լուսանկարները փակցնում էին աշխատասենյակի պատին, մի երևացող տեղ ու գլուխ գովում: Մահացած ժամանակ նա ոչ մի զգացմունք չէր արթնացնում սրանց մեջ. Վերջին հրաժեշտ տա՞լ, ո՞ւմ, ինչո՞ւ:
Երկրի իշխանության վարքը աշխարհում ընկալվում է որպես երկրի վարք. Ցավոք:
«ՄԿ»-ի նամակում` ուղղված նախագահին (11.04.2005 «Բոլորս այնտեղ ենք լինելու») այդ հուղարկավորության մասին գրված էր.
«Չնչին, անձնական զգացմունքները խանգարեցին վերջին հրաժեշտը տալ նրան, և այդ նույն զգացմունքներն էլ տարիներ շարունակ թույլ չէին տալիս Հովհաննես Պողոս 2-րդին մոտենալ մեզ…
Նախա՞նձ: Այսօրվա իշխանությունները` աշխարհիկ և հոգևոր, հասկանում են, որ իրենց այսպես հրաժեշտ չեն տալու: Չեն հավաքվելու 200 թագավորներ ու նախագահներ, միլիոնավոր սգավորներ: Մարդիկ 10-15 ժամ հերթ չեն կանգնելու. Այդպիսի հերթեր չեն լինելու…»
Մի անգամ` 1980-ականների կեսերին Սոսը զանգահարեց.
- Սաշա, ես Մոսկվայում եմ:
- Ինչո՞ւ:
- «Մոսֆիլմը» նկարահանման է հրավիրել. Պետրոս Մեծի ժամանակները:
- Ո՞ւմ ես մարմնավորելու:
- Ամենայն Ռուսիո Հայրապետին:
- Դո՞ւ: Ռուսիո Հայրապետի՞ն: Այդ ինչպե՞ս են քեզ այդպիսի դեր տվել:
- Ասացին` «Մեզ պետք են Ձեր աչքերը»:
Նա խաղաց այդ դերը: Այդպիսի աչքեր Խորհրդային միություն այլևս չկային: Մնացյալ աշխարհում էլ, կարծես, դրանք միակն էին` արդարության և բարության մարտիրոսի աչքեր:
Իսկ հիմա դրանք չկան:
Ռուսական ականջի համար Սոսը ծիծաղելի անուն է. SOS (save our souls)` փրկեք մեր հոգիները` տագնապի նշան` ընդհանուր` ողջ մարդկության համար:
Ռուսաստանում «երկրորդ հոգեհանգիստը» մահվան 9-րդ օրն են նշում: Հոգևորականները բացատրում են, որ այդ օրերի ընթացքում հոգին բարձրանում է Աստծու մոտ, պետք է աղոթել` նրան օգնելու համար:
Իսկ Հայաստանում «երկրորդ հոգեհանգիստը» մահվան 7-րդ օրն են նշում: Մի՞թե այնտեղ` լեռներում, դեպի Աստված տանող ճանապարհը երկու օր կարճ է տևում»:

SOS – «спасите наши души». Статья А.Минкина о Сосе Саркисяне
Aysor.am приводит опубликованную на сайте газеты «Московский Комсомолец» статью российского журналиста и театроведа Александра Минкина «Спасите наши души»:
«2 октября – семь дней как умер Сос Саркисян. Последний из великих армянских актёров ХХ века. Жаль, что наше ТВ не показало, как Армения с ним прощалась. А может, и лучше, что не показало. У телезрителей могли возникнуть ненужные мысли.
Его хоронили в воскресенье. Много тысяч людей пришли в огромное здание ереванской Оперы. В общей череде шёл президент Армении, члены правительства, духовенство… На панихиде слова прощания сказали министр культуры, два писателя. Священник прочёл послание Католикоса. Президент стоял молча; было сказано, что он направил соболезнование, но зачитывать текст не стали.
Гроб вынесли на многотысячную площадь, где ждал катафалк. Толпа аплодировала. Гроб несли на руках, но в катафалк засовывать не стали, пошли дальше. Пустой катафалк некоторое время двигался впереди; кто-то, наверное, думал, что он ещё пригодится.
Не пригодился. Люди несли гроб не на плечах, а на вытянутых вверх руках, и лицо Соса было видно отовсюду.
Почти полтора часа его несли от Оперы к Пантеону. Всё это время толпа аплодировала. Всё это время в толпе шёл президент Армении, члены правительства. В чёрных костюмах под жарким солнцем. Шесть километров.
Мы шли то позади, то вровень (потому что толпа движется неравномерно), то оказывались впереди (впереди президента, но не гроба).
Движение на широченных проспектах было перекрыто. Стояли вереницы троллейбусов. И в окнах домов, и в окнах троллейбусов аплодирующие люди. И за все полтора часа ни одного окрика, ни единого спецсигнала.
Кто должен умереть в России, чтобы его полтора часа несли на руках?
33 года назад такой человек в стране был. Высоцкого донесли бы на руках хоть до Магадана.
Кто должен умереть в России, чтобы наш президент больше часа шёл за гробом? Но ведь если он пойдёт, то окна будут забиты, канализационные люки заварены, людей оттеснят, а точнее, заранее отгородят цепями ОМОНа, город зачистят.
В Пантеоне у могилы президент Армении опять не сказал ни слова. Не было речей. Священники отпели. Гроб опустили. В полной тишине люди протискивались, чтобы бросить горсть земли. Кажется, лопаты не понадобились.
О смерти Соса Саркисяна наша пресса 26 сентября сообщала так: „Умер знаменитый…”, „Умер народный артист СССР…”, „Умер выдающийся…”
Билетов на самолёт (чтоб успеть на похороны) не было вообще. Никаких. Было понятно, что поздно спохватился, все билеты скуплены Министерством культуры, Союзом театральных деятелей, Союзом кинематографистов… Чудом нашёл одно место на ночной рейс.
А на панихиде в Опере оказалось, что причина отсутствия билетов в чём-то ином. Из России не было никого на прощании с народным артистом СССР. Ни чиновников, ни членов творческих союзов. Невозможно поверить, но если бы не журналист „МК”, то на похоронах Соса Саркисяна вообще не прозвучала бы русская речь.
Быть рядом в момент скорби – норма. Для кого-то норма, а для кого-то нет. Кроме того, есть своя скорбь, а есть чужая.
Когда в 2005-м умер Римский Папа Иоанн Павел II – великий миротворец, один из самых почитаемых людей планеты, в Рим на его похороны прибыли двести королей и президентов. А Россия прислала Фрадкова (технического премьера).
Церемонию транслировали все крупнейшие мировые телеканалы. А из наших – никто. И это не проблема Ватикана. Это проблема репутации нашей страны.
Пока Иоанн Павел был жив, к нему в Ватикан ездило великое множество наших чиновников и богачей – кланялись, фотографировались, а потом вешали в кабинете фотографию на видное место, хвастались. Мёртвый он не вызывал у них никаких чувств. Проводить в последний путь – кого? зачем?
Поведение властей страны воспринимается в мире как поведение страны. К сожалению.
В письме президенту („Все там будем”, „МК”, 11.04.2005) о тех похоронах говорилось:
„Мелкие личные чувства помешали проводить в последний путь. И те же чувства годами не пускали Иоанна Павла к нам…
Зависть? Нынешние властители (светские и духовные) понимают, что их в последний путь так провожать не будут. Не съедутся 200 королей и президентов, не прилетят миллионы скорбящих. Не станут люди по десять-пятнадцать часов стоять в очереди. Очередей таких не будет”.
Как-то раз в середине 1980-х Сос позвонил:
— Саша, я в Москве.
— Зачем?
— «Мосфильм» пригласил на съёмки. Времена Петра Первого.
— Кого ж ты будешь играть?
— Патриарха Всея Руси.
— Ты?! Русского патриарха?! Это как же они тебе дали такую роль?
— Они сказали: „Нам нужны ваши глаза”.
Он сыграл главу Синода Русской православной церкви. Таких глаз в Советском Союзе больше не было. Да и во всём мире, кажется, были одни такие – глаза мученика справедливости и добра.
А теперь их нет.
Для русского уха Сос – смешное имя. SOS – „спасите наши души” – сигнал тревоги, общий для всего человечества.
…В России „вторые поминки” устраивают на девятый день. Священники объясняют, что всё это время душа поднимается к Богу, надо молиться, чтобы ей помочь.