Վ. Գաբրիելյան. Աշխատավարձերի բարձրացման հարցն ուշադրության կենտրոնում է
Աշխատավարձերի բարձրացման բարեփոխումների հարցը կառավարության ուշադրության կենտրոնում է: Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ, պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս է պատահել, որ աշխատավարձերի բարձրացման վերաբերյալ ՀՀ Նախագահի հայտարարությունը չեն համապատասխանում կառավարության որոշումներին, հայտարարեց Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
Նա նշեց, որ 2014-ի բյուջեի փաթեթի հետ մեկտեղ ԱԺ է ուղարկվել նաև աշխատավարձերի մասին փաթեթը. «Աշխատավարձերի բարձարցումը փուլային է. Հունվարի մեկին կբարձրանան ուժային կառույցների աշխատավարձերը, իսկ հիմնական աշխատավարձերը կբարձրանան 2014-ի հունիսի մեկից, ինչի մասին խոսել է նաև ՀՀ Նախագահը»:
Վ. Գաբրիելյանը հավաստիացրեց, որ ԿԳՆ-ում Նախագահի կողմից հնչեցված թվերը և կառավարության որոշումները համապատասխանեցված են, «աշխատավարձերը կբարձրանան և դա կհամապատասխանի ՀՀ Նախագահի հնչեցրած թվերին»:

V. Gabrielian: Wage rise is at center of government’s attention
Reforms of labor remuneration in government-financed institutions is at the center of the government’s attention, Minister – Chief of the Government Staff Vatche Gabrielian said during the Q&A hour in the Armenian parliament today when asked why the Armenian president’s statements about wage rise don’t correspond to government decisions.
According to Gabrielian, along with the 2014 budget package, a wage package was sent to the Armenian parliament. “The wages will be increased stage by stage. Wages of employees of defense and law enforcement agencies will increase on January 1, 2014, while the main salaries will increase in June 2014, which was stated by the Armenian president,” Vatche Gabrielian said.
He assured those present that the figures announced by the president in the State Revenue Committee and the government decisions were brought into line with each other. “Salaries will be raised. They will be in line with the figures voiced by the Armenian president,” Gabrielian said.