Հայաստանը վաղաժամ մարում է ՌԴ-ից վերցված վարկը
«Հայաստանը վաղաժամ մարում է Ռուսաստանի Դաշնությունից 2009թ.-ից ներգրավված վարկը»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը:
Վարկի մարման համար միջոցները ներգրավվել են եվրոբոնդերի թողարկումից. և սեպտեմբերի 30-ին եվրոպարտատոմսերից ստացված ողջ գումարը նստել է կառավարության հաշիվների վրա:
Նա նաև նշեց, որ եվրոբոնդերի թողարկումը եղել է 700 մլն դոլար ծավալով, հայտերի թիվը կազմել է 2 մլրդ 700 մլն դոլար, ներդրողները շուրջ 152-ն են եղել:
152 ներդրողների ցանկը, բանախոսը գնահատեց դիվերսիֆիկացված, եվրոբոնդերի հայտերի 42 տոկոսը գրանցվել են ԱՄՆ-ից, 23 տոկոսը Մեծ Բրիտանիայից և 17 տոկոսը մայցամաքային Եվրոպայից, իսկ մնացածը Ռուսաստանից, Ասիական շուկաներից:
Եվրոպարտատոմսերից ստացված գումարը, բացի ռուսական վարկի վաղաժամ մարումը, 60 մլրդ դրամ հատկացվելու է ՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը` ԿԲ-ի խողովակներով:
Շուրջ 3 մլրդ 900 մլն դրամը`ՓՄՁ -Ներդրումներ վարկային կազմակերպությանը, որը միջինում 11 տոկոսով վարկավորում փոքր և միջին բիզնեսը և 1 մլրդ 950 մլն դրամն ուղղվելու է արտահանման ապահովագրման նորաստեղծ կառույցին, որի նպատակն է արտահանման մեխանզիմի ձևավորումը: Գումարի մնացած մասն ուղղվելու է Կառավարության պետական պարտքի կառավարմանը:

Д.Саркисян: Армении досрочно погасит российский кредит в $500 млн
Все средства, полученные от размещения армянских евробондов на международном рынке, по состоянию на 30 сентября текущего года уже перечислены на счет правительства Армении. Об этом сегодня на брифинге после заседания правительства Армении заявил министр финансов республики Давид Саркисян.
По его словам, большую часть этих средств правительство Армении направит на досрочное погашение российского кредита в $500 млн., полученного в 2009 году.
Кроме того, 60 млрд. драмов будет предоставлено Центральному банку Армении с целью предоставления кредитов малому и среднему бизнесу. С той же целью около 3,9 млрд. драмов будет предоставлено кредитной организации «Инвестиции МСБ» по низкой процентной ставке. А 1 млрд. 950 млн. драмов будет предоставлено Агентству по финансовому страхованию экспорта для создания механизмов стимулирования экспорта. Оставшиеся же средства будут направлены на обслуживание государственного долга.
Министр финансов также отметил, что выпущенные Арменией евробонды на сумму в 700 млн. долларов США приобрели 152 инвестора из всех финансовых центров мира. По его словам, размещение евробондов не зависит от одного или двух инвесторов.
Как отметил Давид Саркисян, 42% инвесторов – из США, 23% – из Великобритании, 17% – из Европы. Есть также инвесторы из России и стран Азии. «Большая часть инвесторов – управляющие активами», - сказал Д.Саркисян.