ԵԽԽՎ Հայաստանի պատվիրակության կազմը կփոխվի. Փոստանջյանն այնտեղ տեղ չունի
ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության կազմը կփոխվի: Քիչ առաջ ԱԺ նիստի մեկնարկին այս մասին հայտարարեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
«Քաղաքական կարծիքը ազատ արտահայտելու իրավունքի երաշխավորումը ժողովրդավարության անկյունաքարերից մեկն է: Այն անհրաժեշտ պայման է ժողովրդավարական հասարակությունում պատշաճ քաղաքական բանավեճ ծավալելու համար: Այդուհանդերձ, քաղաքական կարծիքի արտահայտումը իր բնույթով բացարձակ իրավունք չէ: ՀՀ Սահմանադրության 66-րդ հոդվածը նախատեսում է, որ պատգամավորի՝ իր կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունքը սահմանափակված է վիրավորանքի կամ զրպարտության անթույլատրելիությամբ: Այսինքն` այդ իրավունքը սահմանափակված է, երբ դրա կիրառումը շեղվում է իր իրական նպատակից՝ ազատ քաղաքական բանավեճ ծավալելուց:
Նաև ԵԽԽՎ կանոնակարգի 21.6 հոդվածն է պարունակում մարդկային արժանապատվությունը ոտնահարող արտահայտությունների օգտագործման արգելք»,- ասաց ԱԺ նախագահը:
Խորհրդարանի ղեկավարը հայտնեց, որ, ելնելով նախօրեին ԵԽԽՎում պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի դրսևորած վարքից, խորհրդակցություն է ունեցել ԱԺ բոլոր խմբակցությունների հետ և որոշել, որ ԵԽԽՎ-ում պատվիրակությանը կազմը պետք է փոխել:
Հիշեցնենք, որ երեկ Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ-ում «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը, դիմելով ՀՀ նախագահա Սերժ Սարգսյանին, հարցրել էր, թե ճի՞շտ են տեղեկություններ, որ երկրի ղեկավարը եվորապական կազինոներից մեկում պարտվել է 70 մլն դոլար, ինչին ի պատասխան Ս. Սարգսյանն ասել էր, որ չի խաղում, կազինոներ չի հաճախում և նման գումարներ չունի:

Заруи Постанджян будет исключена из состава делегации Армении в ПАСЕ
Член армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы, депутат от оппозиционной партии «Наследие» Заруи Постанджян будет исключена из состава делегации.
«Учитывая поведение депутата парламента Армении З.Постанджян в ходе вчерашней сессии заседания ПАСЕ, и принимая за основу требования регламента Национального Собрания, заявляю, что посовещался с парламентскими фракциями и намерен внести изменение в составе делегации Армении в ПАСЕ», - заявил на заседании парламента в четверг спикер армянского законодательного органа Овик Абраамян.
«Выражение политического мнения, по своему характеру, не является абсолютным правом. Статья 66 Конституции Армении предусматривает, что право депутата на выражение собственного мнения ограничено недопустимостью оскорбления или клеветы. То есть, это право ограничено, когда его применение отходит от его реальной цели – проведения свободных политических дебатов. Также статья 21.6 регламента ПАСЕ содержит запрет на употребление выражений, оскорбляющих человеческое достоинство», - заявил спикер парламента Армении.
Вчера З.Постанджян на сессии ПАСЕ спросила президента Армении, на какие средства он оплатил 70 млн. евро, проигранные им в одном из европейских казино. В свою очередь, президент Армении заявил, что данное утверждение «плодом воображения депутата». Он отметил, что никогда не был в казино и не владеет подобными суммами.
«Я никогда не был ни в одном казино Европы, я не играю в казино. К сожалению, у меня нет возможности владеть 70 миллионами евро. Если бы у меня была такая возможность, то я подарил бы вам половину этой суммы, чтобы вы были довольны жизнью, и в вас не накапливалось бы столько желчи», - ответил С.Саргсян.