«ՀՀ-ն վարել է բազմավեկտորային քաղաքականություն` հաշվի առնելով իր շահերը»
ԵԽԽՎ-ում նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում հստակ հայտարարեց, որ Հայաստանն իր հարաբերությունը չի կառուցում մեկի հետ` ի վնաս մեկ այլ կողմի: Aysor.am-ի հետ զրույցում, մեկնաբանելով Ստրասբուրգում Սերժ Սարգսյանի ելույթը, ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը:
«Մենք միշտ փորձում ենք քաղաքականությունը զարգացնել և հարաբերությունները կարգավորել բոլոր մեր գործընկերների հետ` ունենալով երկկողմանի համագարծակցություն և շահ: Մենք դեմ ենք, որ համագործացությունը շահավետ լինի միայն մի կողմին»,- ասաց քաղաքագետը` ավելացնելով, որ դրա վառ ապացույցն է Ստրասբուրգում Սերժ Սարգսյանի ելույթը:
Ինչ վերաբերում է Մաքսային միության անդամակցելու առաջնահերթությանը, որի մասին խոսեց Ս. Սարգսյանը, Մարկարովը նկատեց, որ դա դեռ չի նշանակում, որ Եվրոպայի հետ համագործակցության եզրեր չկան, ինչի ամրագրումը հենց հնարավոր է նոյեմբերին Վիլնյուսում:
Հայաստանը, Մարկարովի գնահատմամբ, վարել է բազմավեկտորային քաղաքականություն` հաշվի առնելով իր շահերը և աշխարհաքաղաքական վիճակը:

А.Маркаров: Армения осуществляет многовекторную политику
Президент Армении Серж Саргсян четко заявил в ходе выступления в ПАСЕ, что Армения не выстраивает отношений с теми или иными странами в ущерб другим. Об этом заявил сегодня в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Александр Маркаров, комментируя выступление Сержа Саргсяна в Страсбурге.
«Мы всегда пытаемся развивать политику и урегулировать отношения со всеми нашими партнерами, устанавливая взаимовыгодное двустороннее сотрудничество. Мы против того, чтобы сотрудничество было выгодно лишь одной стороне», - сказал политолог. По его словам, ярким доказательством этого является речь президента Армении Сержа Саргсяна в Страсбурге.
Что касается приоритета вступления в Таможенный союз, о котором говорил глава государства, то А.Маркаров отметил, что это вовсе не значит, что у Армении нет точек соприкосновения с Европой для дальнейшего сотрудничества, констатация чего возможна уже в ноябре во время саммита в Вильнюсе.
По словам Маркарова, Армения осуществляет многовекторную политику, с учетом своих интересов и геополитической ситуации.