«Փոստանջյանը թուրք չէ, չորս երեխաների տեր կին է, իհարկե, յուրօրինակ կին»
«Զարուհի Փոստանջյանը թուրք չէ, հայ է, չորս երեխաների տեր կին է, իհարկե յուրօրինակ կին է»,- խորհրդարանակն ճեպազրույցների ժամանակ, անդրադառնալով ԵԽԽՎ-ում տեղի ունեցած հայտնի դեպքերին, ասաց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը:
Նա ևս մեկ անգամ կրկնեց, որ իր ու իր ներկայացրած խմբակցության համար Փոստանջյանի հարցն անընդունելի էր, սակայն ասաց, որ տվյալ հարցի առումով անելիք ունի «Ժառանգություն» կուսակցությունը. «Պետք է ի վերջո հասկանալ՝ դա խմբակցությա՞ն տեսակետն է, թե ոչ»,- ասաց ՀՅԴ պատգամավորը և ավելացրեց, որ պետք է գնահատական տա և որոշում կայացնի «Ժառանգությունը»:
Ա. Վարդանյանը հայտնեց, որ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպել է բոլոր խմբակցությունների ղեկավարների կամ ներկայացուցիչների հետ, «մենք ասել ենք, որ մեզ համար ընդունելի չէ հարցի տեսակը, ու չենք ասել, որ պետք է Զ. Փոստանջյանին հանել ԵԽԽՎ պատվիրակությունից»:
«Դա ԱԺ նախագահի միանձյա որոշումն է, ինքը պետք է որոշի, թե ինչ անի այս հարցում»,- եզրափակեց խոսքը Աղվան Վարդանյանը:

‘Postanjian is not a Turk, but a mother of four’
“Zaruhi Postanjian is not a Turk, but a mother of four, and an original woman,” the secretary of ARFD faction Aghvan Vardanian said during parliamentary briefings, when commenting on the recent events in the PACE.
He reiterated that Z. Postanjian’s question is unacceptable to him and their faction, adding that Heritage faction has to do some work regarding the issue. “We need to understand at last whether it is the opinion of their faction or not,” Vardanian said, noting that it is Heritage that should give an assessment and take a decision.
According to Aghvan Vardanian, National Assembly speaker Hovik Abrahamian met with heads or representatives of all the factions”. “We said the question she asked is unacceptable to us, but we didn’t say that Z. Postanjian should be excluded from the Armenian delegation to the PACE,” he noted.
“It is up to the National Assembly speaker to make a decision on this matter,” Aghvan Vardanian said in conclusion.