Բ. Սահակյան. Կրթությունը մեր պետության գերակա ուղղություններից մեկն է
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի` Ուսուցչի օրվա առթիվ, իսկապես համաժողովրդական մի տոն, որն ավանդաբար նշվում է մեր երկրում` որպես խորին հարգանքի դրսևորում մանկավարժի մասնագիտության նկատմամբ:
Բոլորս առանձնահատուկ ջերմությամբ ու ակնածանքով ենք հիշում մեր ուսուցիչներին, նրանց դասերն ու խրատները, որոնք ուղեկցում են մեզ մեր ողջ կյանքի ընթացքում: Դա մի դժվարին ու միաժամանակ հետաքրքիր աշխատանք է, պատասխանատու ու չափազանց կարևոր մեր երկրի ու ժողովրդի համար: Հենց դպրոցական տարիքում է ձևավորվում մարդու անհատականությունը, նախանշվում նրա հետագա կյանքի ուղին, և այդ գործում անգնահատելի է ուսուցչի դերակատարությունը: Դուք ձեր իմաստնությամբ ու բարությամբ, համբերատարությամբ ու անձնուրացությամբ կրթում ու դաստիարակում եք մատաղ սերնդին` նրանց փոխանցելով ձեր գիտելիքներն ու հմտությունները, ձեր մեծ հոգու մի մասնիկը, ինչի համար մենք երախտապարտ ենք ձեզ ու շնորհակալ, թանկագին ուսուցիչներ:
Վստահ եղեք, ձեր խնդիրները միշտ գտնվում են ԼՂՀ իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում, քանի որ կրթությունն ու գիտությունը հանդիսանում է մեր պետության կենսագործունեության գերակա ուղղություններից մեկն է:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Արցախի բոլոր ուսուցիչներին և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու մեծագույն հաջողություններ` ձեր ազգանպաստ առաքելության իրականացման ճանապարհին»:

Образование является одним из ведущих направлений жизнедеятельности НКР
Как сообщили в пресс-службе президента НКР, в послании говорится: «От имени властей Республики Арцах и от себя лично искренне поздравляю вас с профессиональным праздником - Днем учителя. Это поистине общенародный праздник, который традиционно отмечается в нашей стране как проявление глубокого уважения к профессии педагога.
Мы все с особой теплотой и почтением вспоминаем наших учителей, их уроки и наставления, сопровождающие нас на протяжении всей нашей жизни. Это тяжелая и в то же время интересная работа, ответственная и крайне важная для нашей страны и народа. Именно в школьные годы формируется личность человека, предопределяется его будущий жизненный путь, и в этом деле неоценима роль учителя. Своей мудростью и добротой, терпением и самоотверженностью вы обучаете и воспитываете подрастающее поколение, передавая ему свои знания и навыки, частичку своей большой души, за что, дорогие учителя, мы вам благодарны и признательны.
Будьте уверены, ваши проблемы всегда находятся в центре внимания властей НКР, поскольку образование и наука являются одним из ведущих направлений жизнедеятельности нашего государства.
Вновь поздравляю всех учителей Арцаха и желаю мира, крепкого здоровья и больших успехов на пути осуществления вашей патриотической миссии».