Նախագահ. Բարեփոխումների հիմքում պետք է լինի բնակիչների հարմարավետությունը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Վայոց ձորի մարզ: Հանրապետության Նախագահը Ջերմուկ քաղաքում մասնակցել է ս.թ. հոկտեմբերի 3-ից մեկնարկած Գյուղական համայնքների 3-րդ համաժողովին, որի ընթացքում քննարկվել են տեղական ինքնակառավարման համակարգի և գյուղական համայնքների ամենաարդիական խնդիրները` ոլորտում ներգրավված բոլոր շահագրգիռ կողմերի` պետական, տեղական ինքնակառավարման մարմինների (ՏԻՄ), մարզերում տարբեր ծրագրեր իրականացնող տեղական և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, փորձագետների մասնակցությամբ:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, որ համաժողովի ընթացքում հնչած զեկույցներից հետո տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում համայնքների արդյունավետ կառավարմանն ուղղված վարչատարածքային բարեփոխումների, ակնկալվող արդյունքների ու խնդիրների վերաբերյալ: Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ իրականացվելիք բարեփոխումների հիմքում պետք է առաջին հերթին դիտարկել բնակիչների հարմարավետությունը, նրանց կենցաղային պայմանների բարելավումը, համայնքներում կրթական, առողջապահական և այլ ծառայությունների որակյալ մատուցումը: Նախագահի համոզմամբ, վարչատարածքային բարեփոխումների առավելությունները պետք է տեսանելի լինեն բնակիչներին, որոնց ցանկության պարագայում էլ բարեփոխումները կարող են առաջ ընթանալ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այնուհետև այցելել է «Ջերմուկ ռեզորթ» հանգստյան տան շինհրապարակ, ծանոթացել իրականացված ներդրումներին, ընթացիկ աշխատանքներին, որոնք, ըստ ծրագրի, կավարտվեն 2014թ. տարեվերջին: Հանրապետության Նախագահին զեկուցել են նաև Ջերմուկ քաղաքի զարգացման ծրագրերի ընթացքի մասին:

Президент Армении принял участие в форуме сельских общин в Джермуке
Президент Армении Серж Саргсян посетил сегодня с рабочим визитом область Вайоц Дзор. Глава государства принял участие в стартовавшем 3-го октября форуме сельских общин в Джермуке, в ходе которого обсуждались актуальные вопросы системы местного самоуправления и сельских общин.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, после представления докладов на форуме состоялся обмен мнениями по вопросам административно-территориальных реформ, направленных на эффективное управление общинами, ожидаемых результатов и проблем.
Глава государства подчеркнул, что реализуемые реформы должны быть направлены в первую очередь на улучшение бытовых условий граждан, предоставление в общинах качественных образовательных, здравоохранительных и иных услуг. По мнению Сержа Саргсяна, преимущества административно-территориальных реформ должны быть наглядны для жителей сельских общин и только при их желании реформы могут продвигаться вперед.
Затем президент Армении посетил стройплощадку здравницы «Jermuk resort» . Глава государства ознакомился с осуществленными инвестициями и ходом строительства, которое предусмотрено завершить в конце 2014 года.