Մարտենսն անուրանալի ավանդ ունի ԵԺԿ կայացման հարցում. Նախագահի ցավակցականը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ցավակցական հեռագիր է հղել Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության նախագահ Վիլֆրիդ Մարտենսի ընտանիքին, մտերիմներին և ԵԺԿ համայնքի բոլոր անդամներին՝ Վիլֆրիդ Մարտենսի մահվան կապակցությամբ: Սերժ Սարգսյանը զորակցություն է հայտնել պարոն Մարտենսի ընտանիքին և մտերիմներին, իսկ ԵԺԿ համայնքի անդամներին մաղթել տոկունություն և ոգու արիություն: Այս մասին հայտնում են եկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
«Վիլֆրիդ Մարտենսն անուրանալի ավանդ ունի Եվրոպայի ամենամեծ քաղաքական ընտանիքի՝ Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության հիմնադրման, կայացման և բազում հաջողությունների հարցում:
Բարձր ենք գնահատում Վիլֆրիդ Մարտենսի ներդրումը և համակողմանի աջակցությունը Հայաստանի՝ եվրոպական մերձեցման գործընթացում: Մասնավորապես, անուրանալի են պարոն Մարտենսի հետևողական ջանքերը համաեվրոպական մեծ ժողովրդականություն վայելող Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցությանը Հայաստանի հանրապետական կուսակցության, ինչպես նաև հայաստանյան երկու այլ քաղաքական կուսակցությունների անդամակցության գործում:
Հարազատ դարձած քաղաքական գործիչ Վիլֆրիդ Մարտենսի անունը մեկընդմիշտ կմնա Հայաստանի և հայ ժողովրդի բարեկամների շարքում»,-ասված է ՀՀ Նախագահի ցավակցական հեռագրում:

Президент Армении выразил соболезнования в связи с кончиной главы ЕНП
Президент Армении Серж Саргсян направил сегодня телеграмму соболезнования семье, близким председателя Европейской народной партии (ЕНП) Вильфреда Мартенса и членам ЕНП в связи с кончиной Вильфрида Мартенса. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
«Вильфрид Мартенс внес неоспоримый вклад в дело основания, становления самой большой политической семьи Европы – Европейской народной партии.
Мы высоко оцениваем вклад и всестороннюю поддержку Вильфрида Мартенса в
процесс европейской интеграции Армении. В частности, неоспоримы последовательные усилия г-на Мартенса в деле вступления Республиканской партии Армении, а также двух других действующих в Армении политических партий в ряды Европейской народной партии, пользующейся большой популярностью во всей Европе.
Имя ставшего родным политического деятеля Вильфрида Мартенса навсегда останется в числе друзей Армении и армянского народа», - говорится в телеграмме президента.