Ամբողջ աշխարհում պարենամթերքն էժանանում է, իսկ Հայաստանում՝ թանկանում
Օրերս ՀՀ կենտրոնական բանկը հրապարակել է ԿԲ խորհրդի նիստի արձանագրությունը, որտեղ մի չափազանց ուշագրավ տեղեկատվություն կար:
«Ըստ այդմ՝ պարենի միջազգային կազմակերպությունը հաշվարկել էր, որ պարենամթերքի միջազգային գները, օրինակ օգոստոս ամսին, անցած տարվա օգոստոսի համեմատ նվազել են 5.1 տոկոսով: Իսկ ահա ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն, Հայաստանում նույն ժամանակահատվածում պարենամթերքը թանկացել է 10 տոկոսով: Ժամանակակից տնտեսագիտության կանոններով, սա կարող է ունենալ միայն մի բացատրություն, եթե աշխարհում պարենամթերքը էժանանում է, իսկ Հայաստանում թանկանում, ապա Հայաստանում չկա ազատ մրցակցություն»,- գրել է «Հայկական ժամանակը»:

The Central Bank of Armenia (CBA) recently published a CBA Board sitting’s minutes which contain noteworthy information.
“International Food Organization calculated that for example, international food prices fell by 5.1% in August compared with August of last year, whereas according to official data of Armenia’s National Statistical Service, food prices increased 10% in Armenia in the same period. Taking into account modern laws of economics, there is only one explanation for this: if food prices decline worldwide, but go up in Armenia, it means that in Armenia free competition is absent,” ‘Haykakan Zhamanak’ says.