Ամբողջ աշխարհում պարենամթերքն էժանանում է, իսկ Հայաստանում՝ թանկանում
Օրերս ՀՀ կենտրոնական բանկը հրապարակել է ԿԲ խորհրդի նիստի արձանագրությունը, որտեղ մի չափազանց ուշագրավ տեղեկատվություն կար:
«Ըստ այդմ՝ պարենի միջազգային կազմակերպությունը հաշվարկել էր, որ պարենամթերքի միջազգային գները, օրինակ օգոստոս ամսին, անցած տարվա օգոստոսի համեմատ նվազել են 5.1 տոկոսով: Իսկ ահա ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն, Հայաստանում նույն ժամանակահատվածում պարենամթերքը թանկացել է 10 տոկոսով: Ժամանակակից տնտեսագիտության կանոններով, սա կարող է ունենալ միայն մի բացատրություն, եթե աշխարհում պարենամթերքը էժանանում է, իսկ Հայաստանում թանկանում, ապա Հայաստանում չկա ազատ մրցակցություն»,- գրել է «Հայկական ժամանակը»:

«Айкакан жаманак»: Продовольствие подешевело во всем мире кроме Армении
На днях Центральный банк Армении опубликовал протокол заседания Совета ЦБ, в котором содержится довольно интересная информация. Об этом пишет газета «Айкакан жаманак».
Как отмечает издание, Всемирная организация продовольствия (FAO) рассчитала, что международные цены на продовольствие, к примеру, в августе этого года снизились по сравнению с августом прошлого года на 5.1 %.
«Согласно опубликованным Национальной статистической службой Армении данным, в Армении за этот период продовольствие подорожало на 10%. По правилам современной экономики это может иметь только одно объяснение, если в мире продовольствие дешевеет, а в Армении оно дорожает, то в Армении нет свободной конкуренции», - пишет «Айкакан жаманак».