Ջոն Քերի. Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ գաղտնի բանակցում ենք
Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ գաղտնի բանակցում ենք, սակայն դրանց վերաբերյալ տեղեկվություն չեմ հրապարակի: Այս մասին, իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ,  հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին:
ԱՄՆ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը, Մալազիայի մայրաքաղաք Կուալա Լումպուրում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով Իրանի միջուկային խնդրին, մասնավորապես նշել է. «Իհարկե, ուրանի հարստացման հարցը բանակցությունների առանցքային հարցերից է. Միջուկային խնդրի կարգավորման նպատակով մենք պատրաստ ենք բանակցել. Նախագահ Օբաման ևս բազմիցս հայտարարել է, որ նախապատվությունը տալիս է բանակցություններին: Այդ առումով մենք բանակցություններ ենք անցկացնում, սակայն առաջիկա օրերին դրանց մասին տեղեկատվություն չեմ հրապարակի»:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 28-ին Իրան-ԱՄՆ հարաբերություններում տեղի ունեցավ պատմական իրադարձություն. 1979թ. Իրանում տեղի ունեցած իսլամական հեղափոխությունից հետո առաջին անգամ կայացավ Իրանի և ԱՄՆ-ի նախագահների հեռախոսազրույցը, ՄԱԿ-ի ԳԱ վեհաժողովի շրջանակներում հանդիպեցին երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները, Իրանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո առաջին անգամ միջուկային խնդրի շուրջ կայացավ Իրանի և «5+1 խմբի» հանդիպումը:

Джон Керри: Мы ведем тайные переговоры с главой МИД Ирана
«Мы ведем тайные переговоры с министром иностранных дел Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом, однако не буду разглашать информацию об этом», - как передает иранское информагентство «ФАРС», заявил госсекретарь США Джон Керри.
Касаясь на встрече с журналистами в столице Малайзии Куала-Лумпуре иранской ядерной проблемы, глава внешнеполитического ведомства США, в частности, подчеркнул: «Конечно, вопрос, связанный с обогащением урана, является одним из ключевых вопросов в переговорах. С целью урегулирования ядерной проблемы мы готовы вести переговоры. Барак Обама также неоднократно заявлял о том, что отдает предпочтение переговорам. В этом плане мы ведем переговоры, однако в ближайшие дни я не буду разглашать информацию об этом».
Отметим, 28 сентября в отношениях Ирана и США произошло историческое событие: впервые после исламской революции в Иране 1979 года впервые состоялась телефонная беседа президента США Барака Обамы и президента Ирана Хасана Роухани; в рамках Генассамблеи ООН встретились глава МИД ИРИ Мохаммад Джавад Зариф и госсекретарь США Джон Керри; впервые после президентских выборов в Иране состоялась встреча Ирана с группой «5+1» по ядерной программе.