«Ժամանակները փոխվել են. Որոշվել է խոշոր բիզնեսը հարկել»
2014թ-ին նախատեսվել է 90 մլրդ դրամով ավելացնել Հայաստանի բյուջեն և ինչպես նշվել է, այդ գումարները հիմնականում գանձվելու են խոշոր բիզնեսից, հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակացությունը չի փոխվելու:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը նշեց, որ խոշոր բիզնեսից հարկեր հավաքելը «ամենալուրջ և ցավոտ հարցերից մեկն է», հիշեցնելով, որ Համաշխարհային բանկի հաշվարկներով, հայրենի տնտեսության 35 տոկոսը, մոտ 1 մլրդ դոլար, ստվերում է:
«Կառավարությունը պետք է բավարար քաղաքական կամք կիրառի` հարկային բեռը չավելացնելու և բյուջետային մուտքերը ավելցնելու համար, որին հասնելու է ստվերային տնտեսության կրճատման միջոցով»,-ասաց բանախոսը:
Պարզվեց Վ. Սաֆարյանի հույսը, որ խոշոր բիզնեսը կհարկվի` Մաքսային միությունն է, քանի որ Մաքսային միության համար 60-ից ավելի օրենքներում և ենթաօրենսդրական ակտերում փոփոխություններ են լինելու, նաև կիրառվելու են համատնտեսական օրենքներ: Նա հույս ունի, որ այս ճանապարհով հնարավոր կլինի հարկել խոշոր բիզնեսը:
Բացի այդ, եթե Արևմուտքը կապիտալի նախասկզբնական կուտակումն անցել է 250-300 տարում, ապա Հայաստանը` 2-3 տարում, դա Վազգեն Սաֆարյանը պայմանավորեց նրանով, որ 3-4 մարդ, հավաստագրերով տեր է կանգնել ազգային հարստությանը և ժամանակն է, որ այդ մարդիկ սոցիալական համերաշխություն դրսևորելով` հարկվեն: Վ. Սաֆարյանի լավատեսությունը կապված էր ոչ միայն Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցելու հետ, այլ «ժամանակները փոխվելու» հետ:

‘Times have changed. Big business should be taxed ’
It is planned to increase Armenia’s state budget by 90 billion drams in 2014, with most of that money being collected from big business without changing the tax-to-GDP ratio.
Chairman of the Union of Domestic Product Manufacturers Vazgen Safarian said at the meeting with reporters today that collecting taxes from big business is one of ‘the most serious and painful problems’ today. He reminded those present that according to the World Bank, 35% or about $1 billion of the domestic economy is shadow.
‘The government should show enough political will in order to increase budget revenues without increasing the tax burden, which can be done by reducing the shadow economy,” he noted.
V. Safarian pins his hopes related to big business taxation on the Customs Union as amendments will be made in over 60 laws and by-laws in connection with entry into the Customs Union. He hopes it will become possible to tax big business in this way.
Besides, the original accumulation of capital lasted in the West 250-300 years, whereas in Armenia it lasted 2-3 years. According to V. Safarian, 3-4 persons took the national wealth into their hands and it is to time to tax them. Safarian’s optimism has to do not only with Armenia’s entry into the Customs Union, but also with the fact that ‘times have changed’.