Քաղաքագետ. Զորի Բալայանի նամակը վատ հաշվարկված քայլ էր
Զորի Բալայանը հին մտավորական է, նա ապրել է սովետական ժամանակաշրջանում, որտեղ կային ուրիշ ավանդույթներ ու բարքեր: Նա խորհրդային արժեքների կրող է: Լրագրողների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված արձակագիր Զորի Բալայանի բաց նամակին, ասաց քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը:
Բալայանը, քաղաքագետի կարծիքով, նամակը գրել է՝ ղեկավարվելով հենց խորհրդային մենթալիտետով, իսկ նամակի իմաստը, Ե. Բոզոյանի գնահատմամբ, Մաքսային միությանն անդամակցելու հետ կապված հասարակության մոտ հող նախապատրաստելն է:
«ՀՀ իշխանությունները վերջին տարիներին անվստահություն են ձեռք բերել Ռուսաստանի մոտ և հիմա փորձում են ամեն ինչ անել` վստահությունը վերականգնվելու համար, թե Հայաստանը դրական է վերաբերում ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրավիճակին»,- ասաց Ե. Բոզոյանը:
Եզրափակելով խոսքը` քաղաքագետը նշեց, որ նամակը հաշվարկված էր, որը, սակայն, բացասական արձագանք առաջացրել հայ հասարակության մոտ:

Zori Balayan is an intellectual of an old type - he lived in the Soviet period when different traditions and morals existed. He is a bearer of Soviet-era values. Political scientist Yervand Bozoyan expressed such an opinion at a meeting with reporters today, when commenting on Zori Balayan’s open letter to Russian President Vladimir Putin.
In the political scientist’s opinion, Z. Balayan was guided by the Soviet mentality when he wrote that letter whose goal is to pave the way for entry into the Customs Union among the public.
“The Armenian authorities evoked Russia’s mistrust in recent years and they are now doing everything to regain the trust and show that Armenia has a positive attitude to the existing geopolitical situation,” Bozoyan said. He added that it was a thought-out letter, which, however, evoked a negative reaction among the Armenian public.