2013-ի 3-րդ եռամսյակի սև ցուցակում են ԱԺ նախագահը, նախարարներ և պաշտոնյաներ
Տեղեկատվության ազատության իրավունքի կիրառման պրակտիկան այսօր ցույց է տալիս, որ որպես կանոն տեղեկություն ստանալու հարցումների մեծամասնությունն անպատասխան չի մնում` տեղեկություն տնօրինող գրեթե բոլոր մարմիններն էլ արձագանքում են ԻԱԿ-ի ՏԱ հարցումներին` առնվազն կրկնակի հարցմանը տրամադրելով պատասխան: Այս մասին հայտնում են Ինֆորմացիայի Ազատության Կենտրոնից:
«Հարկ է սակայն նշել, որ սա պատասխան գրությունների որակական ցուցանիշ չէ. դեռևս շատ են թերի պատասխանները, անհիմն մերժումները և անհիմն պատասխանները, որոնք, սակայն, նախկինում սև ցուցակում չէին արտացոլվում: Վերոնշյալը հաշվի առնելով` 2013թ.-ի հուլիսի 11-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը հայտարարեց, որ այդուհետ խստացնում է Սև ցուցակի չափորոշիչները  և 2013թ.-ի 3-րդ եռամսյակի և հաջորդ բոլոր Սև ցուցակներում ներառվելու են ոչ միայն ՏԱ հարցումներն անպատասխան թողած, այլ նաև ՏԱ հարցումներին պատասխանելու՝ օրենքով սահմանված ժամկետները խախտած, ինչպես նաև անհիմն մերժումներ, անհիմն պատասխաններ տրամադրած տեղեկություն տնօրինողները»,- ասված է ԻԱԿ հաղորդագրության մեջ:
Այսպիսով, ըստ կենտրոնի, 2013թ.-ի 3-րդ եռամսյակի ընթացքում մարդկանց տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը խախտել են ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը, ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, ՀՀ Ոստիկանության Ճանապարհային ոստիկանության պետ Արսեն Գալստյանը, ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Արա Սադոյանը, «Փարքինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲԸ-ի տնօրեն Վազգեն Հարությունյանը և այլք:

Names of officials violating right to freedom of information published
Freedom of Information Center of Armenia (FOICA) has published the names of Armenian officials who violated citizens’ right to receive information in the 3rd quarter of 2013. Speaker of the Armenian parliament Hovik Abrahamian tops the list, the press service of FOICA said.
On August 21, 2013, FOICA asked the parliamentary speaker to provide information about calls made from mobile phones of the RA National Assembly. 6 days later the parliament said that additional work was to be done and that under the Law on Freedom of Information, they would provide information within 30 days. The National Assembly was put on the black list for the reason that an ‘insufficient answer of half a page’ was submitted with a delay – on October 1.
Among the officials on the list of FOICA are Energy and Natural Resources Minister Armen Movsisian, Economy Minister Vahram Avanesian, Head of the State Revenue Committee Gagik Khachatrian, Chief of the Traffic Police Arsen Galstian, Chairman of the State Commission for Protection of Economic Competition Artak Shaboyan, Yerevan mayor Taron Margarian, head of the Kentron administrative district of Yerevan Ara Sadoyan, and directors of several LLCs.