ԵԱՀԿ-ն վերահսկողությունը պետք է ուժեղացնի
«Միջազգային հանրությունը ու հատկապես ԵԱՀԿ-ն առաջնային ձևով պետք է ուշադրություն դարձնեն սահմանին տիրող իրավիճակին, քանի որ իրավիճակն այնտեղ մշտապես անկայուն է»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնելով սահմանագծին ԵԱՀԿ առաքելության կողմից տեղի ունեցող պլանային դիտարկումներին, ասաց ԱԺ պատգամավոր, ԵԿՄ անդամ Կարեն Սարիբեկյանը:
Նրա խոսքով, միջազգային կառույցները հետևողական քայլեր չեն իրականացնում՝ իրավիճակը սահմանին կայունացնելու համար:
«Այն երկրները, որոնք ցույց են տալիս, որ հետաքրքրված են Ղարաբաղի հարցի կարգավորմամբ, պետք է նոր առաջարկներ, լուծումներ առաջ քաշեն, որպեսզի գոնե սահմանին տեղի ունեցող միջադեպերի թիվը նվազեցվի»,- ասաց Կ. Սարիբեկյանը:
Ըստ պատգամավորի՝ ԵԱՀԿ-ն սահմանագծում պետք է վերահսկողությունը ուժեղացնի, առանց դրա տեղի ունեցող միջադեպերի թիվը չի նվազի:

К.Сарибекян: ОБСЕ должно усилить контроль на границе
Международное сообщество и в особенности ОБСЕ в первоочередном порядке должны обратить внимание на постоянно нестабильную ситуацию, царящую на армяно-азербайджанской границе. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am депутат парламента Армении, член Союза добровольцев «Еркрапа» Карен Сарибекян, касаясь проводимых ОБСЕ плановых мониторингов на линии соприкосновения.
По его словам, международные структуры не реализуют последовательных действий в направлении стабилизации ситуации на границе.
«Страны, которые заинтересованы в урегулировании нагорно-карабахского конфликта, должны выдвинуть новые предложения, решения, чтобы количество инцидентов на границе сократилось», - сказал К.Сарибекян.
По словам депутата, ОБСЕ должно усилить контроль на границе, в противном случае количество инцидентов не уменьшится.