ԵԱՀԿ-ն վերահսկողությունը պետք է ուժեղացնի
«Միջազգային հանրությունը ու հատկապես ԵԱՀԿ-ն առաջնային ձևով պետք է ուշադրություն դարձնեն սահմանին տիրող իրավիճակին, քանի որ իրավիճակն այնտեղ մշտապես անկայուն է»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնելով սահմանագծին ԵԱՀԿ առաքելության կողմից տեղի ունեցող պլանային դիտարկումներին, ասաց ԱԺ պատգամավոր, ԵԿՄ անդամ Կարեն Սարիբեկյանը:
Նրա խոսքով, միջազգային կառույցները հետևողական քայլեր չեն իրականացնում՝ իրավիճակը սահմանին կայունացնելու համար:
«Այն երկրները, որոնք ցույց են տալիս, որ հետաքրքրված են Ղարաբաղի հարցի կարգավորմամբ, պետք է նոր առաջարկներ, լուծումներ առաջ քաշեն, որպեսզի գոնե սահմանին տեղի ունեցող միջադեպերի թիվը նվազեցվի»,- ասաց Կ. Սարիբեկյանը:
Ըստ պատգամավորի՝ ԵԱՀԿ-ն սահմանագծում պետք է վերահսկողությունը ուժեղացնի, առանց դրա տեղի ունեցող միջադեպերի թիվը չի նվազի:

The international community, particularly the OSCE, should pay attention to the constantly unstable situation at the Armenian-Azerbaijani border, deputy of the Armenian parliament, member of the Yerkrapah Union of Volunteers Karen Saribekian told the correspondent of Aysor.am, when discussing the planned monitoring conducted regularly by the OSCE on the line of contact of Karabakh and Azerbaijani troops.
According to him, international organizations don’t take consistent actions aimed at stabilizing the situation on the border.
“The countries interested in the resolution of the Nagorno Karabakh conflict should put forward new proposals and solutions so as to reduce the number of border incidents,” Saribekian noted.
In the opinion of the parliamentary deputy, the OSCE should tighten control at the border, otherwise the number of incidents will not decline.