Հայաստան vs Ադրբեջան. Քաղաքակրթական ընդգծված տարբերություններ
Aysor.am-ը բազմիցս անդրադարձել է այն իրողությանը, թե ինչպես են միմյանցից տարբերվում Հայաստանում ու Ադրբեջանում կայացած ընտրությունները` և’ բուն ընտրական գործընթացների առումով, և՛ դրանց վերաբերյալ միջազգային հանրության գնահատականներին ի պատասխան հնչած արձագանքների ձևով: Ընթերցողին առաջարկում ենք Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանի` ժամանակին տված հարցազրույցն ու Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհթիևի արած հայտարարությունները:
Դրանք թեև հարցադրումների ու մոտեցումների առումով խիստ տարբեր են, սակայն ունեն թեմատիկ ու կառուցվածքային նմանություն: Եվ հենց այդ նմանության մեջ ցցուն կերպով ի հայտ է գալիս երկու երկրների` քաղաքակիրթ երկրների շարքում դասվելու ցանկությունների ու կարողությունների, ինչպես նաև երկու գործիչների ողջամտության ու շրջահայացության տարբերությունը:
Ընթերցողին առաջարկում ենք ինքուրույն համեմատել և եզրակացություն անել` օգտվելով հետևյալ աղյուսակից.
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար
Ռամիզ Մեհթիև
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար
Հայտարարության ձևաչափը
Հարցազրույց «Արմնյուզ» հ/ը
Ասուլիս կառավարական ԶԼՄ-ների համար
Գնահատական ԺՀՄԻԳ-ի և այլոց զեկույցներին
«Զեկույցները բավականին համահունչ էին իրականությանը և նրան, թե ինչպիսի ընտրություններ եղան Հայաստանում: Դա ապացուցվում է նաև այն փաստով, որ իրարից բացարձակապես անկախ, իսկ երբեմն էլ իրար հետ մրցակցող ամենատարբեր դիտորդական առաքելությունները, արձանագրեցին գրեթե նույն գնահատակաները»:
«Ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցի նախագիծը, որում չկա որևէ դրական դրվագ, նախապես պատրաստվել է այդ կառույցի Վարշավյան գրասենյակում: Եվ այստեղ տեղին է ասելը, որ նման հնարքները նպատակ ունեն սրել իրավիճակը և ադրբեջանական հասարակության մեջ բացասական գործընթացներ հրահրել: Այս ամենից հետևում է, որ որոշ դիտորդներ նախապես պատրաստվել են ընտրություններին բացասական գնահատական տալուն, և մնում է միայն գուշակել, թե որն է նման թշնամական տրամադրվածության իրական նպատակը:
Այդ ինստիտուտն ամենևին էլ անկախ կազմակերպություն չէ, որպեսզի գործի ինքնուրույն: ԵԱՀԿ-ն գործում է` հայացք ԱՄՆ-ին հառած: Հիշելով, որ նախկինում ևս այդ կազմակերպությունը Ադրբեջանում ընտրությունների վերաբերյալ ոչ օբյեկտիվ, կողմնակալ գնահատական տալով, առաջնորդվել է կոնկրետ հրահանգներով, մենք հեռու էինք նախագահական ընտրություններին նրան հրավիրելու մտքից: Սակայն ադրբեջանական կողմը հրավիրել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին` հետևելով ԱՄՆ-ի խորհրդին: Եվ փաստորեն պարզվեց, որ ԱՄՆ Պետքարտուղարության և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հաշվետվությունները երկվորյակ են: Սա այն դեպքն է, երբ առկա է վստահության բացահայտ չարաշահում»:
Ընտրությունների որակի ինքնագնահատականը
«Որոշ դեպքերում հայտնաբերված խնդիրները և գնահատականները համընկնում են: Դրանք հիմնականում նույնն են այն առումով, որ կառավարությունը, ՀՀ իշխանությունները արել են իրենցից կախված ամեն ինչ, որպեսզի ընտրությունները ևս մեկ քայլ առաջ լինեն այս գործընթացում: Ես ասում եմ` ևս մեկ քայլ առաջ, որովհետև ժողովրդավարությունը և ընտրությունները` որպես դրանց շատ կարևոր բաղադրիչ, չունեն վերջակետ, որից հետո այլևս ուղղելու կամ քայլ անելու խնդիր չկա, հետևաբար` սա ևս կարևոր մեկ քայլ էր: Ինձ շատ հոգեհարազատ հնչեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի զեկույցի այն ձևակերպումը, որ ընտրություններն իրականացվել է հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հատուկ ուշադրության ոգով: Դա շատ կարևոր գնահատական է, որովհետև, ի վերջո, ընտրությունների գնահատականը հիմնարար ազատությունը պաշտպանելն է, իսկ մնացած թերություններն ուղղվող են և դրանց վրա կարելի է աշխատել ժամանակի ընթացքում»:
«ԱՄՆ-ի պաշտոնատար անձինք խորհուրդ էին տալիս Ազգային խորհրդի ներկայացուցչին տալ ընտրողների ձայների 25%-ը, և թողնել 74-75%-ը, իբր, թե ձայների այդպիսի հարաբերակցությամբ ԱՄՆ Պետքարտուղարության գնահատականը կլիներ հավասարակշռված: Այդ տրամաբանությամբ, եթե մենք հետևեինք այդ խորհրդին, ապա բոլոր մնացած դեպքերում գնահատականը կլիներ բացասական: Արդյունքը հայտնի է: Ինչպես երևում է, դա եղել է ոչ թե ընկերական խորհուրդ, այլ խիստ նախազգուշացում:
Պարզվում է, որ մենք պետք է անցկացնեինք ոչ թե թափանցիկ, արդար, այլ կեղծ ընտրություններ: Ընդ որում, մեր գործընկերների ցանկությամբ պետք է նկարեինք տոկոսներ նախագահի կոնկրետ թեկնածուների համար: Մի՞թե դա չի վկայում ադրբեջանցի ընտրողների ազգային զգացումներն ու արժանապատվությունը վիրավորելու մասին, ովքեր ինքնուրույն, առանց որևէ մեկի միջամտության, որոշում են, թե որ քաղաքական պլատֆորմի օգտին տան իրենց ձայները»:
Արձագանք եղած քննադատություններին
(Հայաստանի դեպքում` մրցակցության թուլությունը)
«Հայաստանի պարագայում մենք նման ձևակերպման նախկինում չէինք հանդիպել: Ես չեմ հիշում, որ միջազգային այն փաստաթղթերում, որոնք կարգավորում են դիտորդական առաքելությունների գործունեությունը, հստակ ձևակերպում լինի, թե որոնք են մրցակցային ընտրությունները: Տեսականորեն, այդպիսին կարող է լինել այն ընտրությունները, որի ընթացքում չկա երկրորդ թեկնածու, կամ այն ընտրությունները, որոնց արդյունքում բացի վերընտրված կամ ընտրված առաջնորդից` նախագահից կամ վարչապետից` նայած ինչ ընտրություններն են, մյուս բոլորը ստանում են աննշան քանակությամբ ձայներ: Եթե խորհրդարանական խմբակցությունները թեկնածու չեն առաջադրում, դա չի նշանակում, որ ընտրությունները մրցակցային չեն: Ի վերջո, այն ընտրությունները, որոնք մեզ մոտ համարվում էին շատ մրցակցային, ենթադրենք` 2003, 2008 թվականների ընտրությունները, դրանց հիմնական մրցակից կողմը խորհրդարանական խմբակցություն չունեցող քաղաքական գործիչ էր: Այսինքն` կապել դա անմիջապես խորհրդարանում ներկայացված լինել-չլինելու հետ, կարծում եմ` ճիշտ չէ: Բացի այդ, այն փաստը, որ երկրորդ տեղը զբաղեցրած թեկնածուն հավաքել է 36.8 տոկոս ձայն, ցույց է տալիս, որ այս ընտրությունները բավականին մրցակցային էին»:
(Ադրբեջանի դեպքում` ընտրական ողջ գործընթացը)
«Հարց է առաջանում` ԱՄՆ-ում մարդու իրավունքների հետ կապված այդպիսի և այլ լուրջ խնդիրների առկայության դեպքում ավելի լավ չէ՞ր լինի, որ Ամերիկայի կառավարությունը նախ կարգուկանոն հաստատեր սեփական տանը, և հետո սովորեցներ այլ պետություններին, թե ինչպես նրանք պետք է ապրեն: Համաշխարհային քաղաքականությունը տարբերվում է կանխատեսելիության բարդ աստիճանով: Միշտ հնարավոր է, որ աշխարհի հզորները անսպասելիորեն կանեն այնպիսի բաներ, որոնք կցնցեն մարդկանց: Այդ իսկ պատճառով չպետք է տրվել զգացմունքներին և գայթակղվել նրանց «ընկերությամբ»:
Որպես կանոն, ամերիկյան իսթեբլիշմենթը պարբերաբար պրոհայկական դիրք է զբաղեցնում Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման համատեքստում, Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղին ոչ կառավարական ուղիներով օժանդակություն ցուցաբերում, մարդու իրավունքների ապահովման հետ կապված խնդիրներն արգելափակում, գիտակցաբար ապակառուցողական գիծ է տանում ժողովրդավարության աջակցման մասին ակտի 907-րդ ուղղումը չեղյալ համարելու գործում, որը ոտնահարում է Ադրբեջանի ազգային շահերը»:

Армения vs Азербайджан. Очевидные цивилизационные отличия
Агентство Aysor.am неоднократно писало и о различиях прошедших в Армении и Азербайджане выборов, и о реакции Еревана и Баку на оценки международного сообщества.
Сегодня мы представляем вниманию читателей данное в свое время интервью руководителя аппарата президента Армении Вигена Саркисяна и заявления руководителя администрации президента Азербайджана Рамиза Мехтиева.
Хотя по постановке вопроса и подходам они отличаются, однако имеют тематическую и структурную схожесть. Именно в этом сходстве наглядно проявляется разница двух стран в желании быть причисленными к ряду цивилизованных государств, а также отличия двух деятелей в плане здравомыслия и кругозора.
Предлагаем читателю самому сравнить и сделать самостоятельные выводы, пользуясь следующей таблицей.
Руководитель аппарата президента Армении
Рамиз Мехтиев
Руководитель администрации президента Азербайджана
Формат заявления
Интервью т/к «Армньюз»
Пресс-конференция для правительственных СМИ
Оценка доклада БДИПЧ/ОБСЕ и других организаций
«Доклады были достаточно созвучны реальности и прошедшим выборам в Армении. Это доказывается также тем фактом, что самые разные, а иногда и конкурирующие между собой наблюдательные миссии, зафиксировали почти одно и то же».
«По имеющимся у нас данным, проект отчета по выборам, в котором нет ни одного позитивного фрагмента, был загодя подготовлен в Варшавском офисе этой структуры. И тут имеет смысл сказать, что подобные ухищрения имеют целью накалить обстановку и спровоцировать в азербайджанском обществе негативные процессы. Из всего этого напрашивается вывод, что некоторые наблюдатели заведомо были подготовлены к негативной оценке в отношении выборов, и остается лишь гадать - какова истинная цель откровенно враждебных настроений?
Этот институт вовсе не является независимой организацией, чтобы действовать самостоятельно. ОБСЕ функционирует с оглядкой на США. Памятуя, что и раньше эта организация, давая необъективную, предвзятую оценку выборам в Азербайджане, исходила из конкретных указаний, полученных ею, и мы были далеки от мысли приглашать ее на президентские выборы. Однако азербайджанская сторона пригласила БДИПЧ ОБСЕ, вняв совету США. И на поверку вышло, что отчеты Госдепа США и БДИПЧ/ОБСЕ - близнецы. И это тот самый случай, когда имеет место явное злоупотребление доверием».
Самооценка качества выборов
«В некоторых случаях выявленные проблемы и оценки совпадают. Были озвучены почти одинаковые оценки по поводу того, что правительство, власти Армении сделали все от себя зависящее, чтобы выборы стали еще одним шагом вперед в этом процессе. Я говорю «еще одним шагом вперед» потому, поскольку демократия и выборы не имеют точки, после которой исправлять уже нечего или нет необходимости делать еще один шаг вперед, следовательно, это очередной важный шаг.
Очень важна формулировка доклада БДИПЧ/ОБСЕ о том, что выборы прошли в духе особого внимания к основополагающим свободам. Это очень важная оценка, поскольку в конечном итоге целью выборов является защита основополагающих свобод, и если к этому было особое внимание, то все остальные недочеты можно устранить, и над этим нужно работать».
«Официальные лица из США советовали отдать представителю Национального Совета 25% голосов избирателей, а себе оставить 74-75% - мол, при таком соотношении голосов оценка Государственного департамента США будет сбалансированной. Следуя логике, если мы не следовали бы этому совету, то при всех других случаях оценка гарантировано оказалась бы отрицательной. Результат известен. Как видно, это был не просто дружеский совет, а строгое предупреждение.
Выходит, что мы должны были проводить не прозрачные, честные выборы, а фиктивные. И при этом пририсовывать - по желанию наших партнеров - проценты определенным кандидатам в президенты. Разве это не свидетельствует об оскорблении достоинства национальных чувств азербайджанских избирателей, которые сами без чьих бы то ни было вмешательств, определяют - за какую политическую платформу отдать свои голоса».
Реакция на критику
(в случае с Арменией – слабый уровень конкуренции)
«В случае с Арменией в прошлом подобной формулировки мы не встречали. Не помню, чтобы в международных документах, регулирующих деятельность наблюдательских миссий, наличествовала бы четкая формулировка о том, какие выборы считаются неконкурентными. Теоретически, такими могут быть выборы, на которых нет второго кандидата или выборы, где кроме переизбранного или избранного президента или премьера, смотря, какие это выборы, все остальные кандидаты получают незначительное число голосов. Если парламентские фракции не выдвигают кандидата, это не означает, что выборы неконкурентные. В конце концов, на выборах, которые считались у нас конкурентными, к примеру, в 2003 и 2008 гг., основными соперниками были политические деятели, не имеющие парламентских фракций. То есть, считаю неверным связывать это непосредственно с представленностью в парламенте. Кроме того, тот факт, что занявший второе место кандидат набрал 36,8% голосов, показывает, что эти выборы были довольно конкурентными».
(в случае с Азербайджаном – весь избирательный процесс)
«Спрашивается, при наличии этих и других серьезных проблем с правами граждан в США, не лучше ли было, чтобы правительство Америки сначала навело бы порядок у себя в доме, а потом учило другие государства, как им следует жить? Мировая политика отличается сложной степенью предсказуемости. Всегда возможно, что сильные мира сего совершат неожиданно нечто такое, что вызовет у людей потрясение. Поэтому нельзя отдаваться чувствам и обольщаться их "дружбой".
Как правило, американский истеблишмент перманентно занимает проармянскую позицию в контексте разрешения карабахской проблемы, оказании помощи Армении и Нагорному Карабаху по неправительственным каналам, разблокировании проблем, связанных с обеспечением прав человека, осознанно проводит деструктивную линию в деле отмены 907-ой поправки к Акту о поддержке демократии, которая попирает национальные интересы Азербайджана».