Հայաստան vs Ադրբեջան. Քաղաքակրթական ընդգծված տարբերություններ
Aysor.am-ը բազմիցս անդրադարձել է այն իրողությանը, թե ինչպես են միմյանցից տարբերվում Հայաստանում ու Ադրբեջանում կայացած ընտրությունները` և’ բուն ընտրական գործընթացների առումով, և՛ դրանց վերաբերյալ միջազգային հանրության գնահատականներին ի պատասխան հնչած արձագանքների ձևով: Ընթերցողին առաջարկում ենք Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանի` ժամանակին տված հարցազրույցն ու Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհթիևի արած հայտարարությունները:
Դրանք թեև հարցադրումների ու մոտեցումների առումով խիստ տարբեր են, սակայն ունեն թեմատիկ ու կառուցվածքային նմանություն: Եվ հենց այդ նմանության մեջ ցցուն կերպով ի հայտ է գալիս երկու երկրների` քաղաքակիրթ երկրների շարքում դասվելու ցանկությունների ու կարողությունների, ինչպես նաև երկու գործիչների ողջամտության ու շրջահայացության տարբերությունը:
Ընթերցողին առաջարկում ենք ինքուրույն համեմատել և եզրակացություն անել` օգտվելով հետևյալ աղյուսակից.
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար
Ռամիզ Մեհթիև
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար
Հայտարարության ձևաչափը
Հարցազրույց «Արմնյուզ» հ/ը
Ասուլիս կառավարական ԶԼՄ-ների համար
Գնահատական ԺՀՄԻԳ-ի և այլոց զեկույցներին
«Զեկույցները բավականին համահունչ էին իրականությանը և նրան, թե ինչպիսի ընտրություններ եղան Հայաստանում: Դա ապացուցվում է նաև այն փաստով, որ իրարից բացարձակապես անկախ, իսկ երբեմն էլ իրար հետ մրցակցող ամենատարբեր դիտորդական առաքելությունները, արձանագրեցին գրեթե նույն գնահատակաները»:
«Ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցի նախագիծը, որում չկա որևէ դրական դրվագ, նախապես պատրաստվել է այդ կառույցի Վարշավյան գրասենյակում: Եվ այստեղ տեղին է ասելը, որ նման հնարքները նպատակ ունեն սրել իրավիճակը և ադրբեջանական հասարակության մեջ բացասական գործընթացներ հրահրել: Այս ամենից հետևում է, որ որոշ դիտորդներ նախապես պատրաստվել են ընտրություններին բացասական գնահատական տալուն, և մնում է միայն գուշակել, թե որն է նման թշնամական տրամադրվածության իրական նպատակը:
Այդ ինստիտուտն ամենևին էլ անկախ կազմակերպություն չէ, որպեսզի գործի ինքնուրույն: ԵԱՀԿ-ն գործում է` հայացք ԱՄՆ-ին հառած: Հիշելով, որ նախկինում ևս այդ կազմակերպությունը Ադրբեջանում ընտրությունների վերաբերյալ ոչ օբյեկտիվ, կողմնակալ գնահատական տալով, առաջնորդվել է կոնկրետ հրահանգներով, մենք հեռու էինք նախագահական ընտրություններին նրան հրավիրելու մտքից: Սակայն ադրբեջանական կողմը հրավիրել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին` հետևելով ԱՄՆ-ի խորհրդին: Եվ փաստորեն պարզվեց, որ ԱՄՆ Պետքարտուղարության և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հաշվետվությունները երկվորյակ են: Սա այն դեպքն է, երբ առկա է վստահության բացահայտ չարաշահում»:
Ընտրությունների որակի ինքնագնահատականը
«Որոշ դեպքերում հայտնաբերված խնդիրները և գնահատականները համընկնում են: Դրանք հիմնականում նույնն են այն առումով, որ կառավարությունը, ՀՀ իշխանությունները արել են իրենցից կախված ամեն ինչ, որպեսզի ընտրությունները ևս մեկ քայլ առաջ լինեն այս գործընթացում: Ես ասում եմ` ևս մեկ քայլ առաջ, որովհետև ժողովրդավարությունը և ընտրությունները` որպես դրանց շատ կարևոր բաղադրիչ, չունեն վերջակետ, որից հետո այլևս ուղղելու կամ քայլ անելու խնդիր չկա, հետևաբար` սա ևս կարևոր մեկ քայլ էր: Ինձ շատ հոգեհարազատ հնչեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի զեկույցի այն ձևակերպումը, որ ընտրություններն իրականացվել է հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հատուկ ուշադրության ոգով: Դա շատ կարևոր գնահատական է, որովհետև, ի վերջո, ընտրությունների գնահատականը հիմնարար ազատությունը պաշտպանելն է, իսկ մնացած թերություններն ուղղվող են և դրանց վրա կարելի է աշխատել ժամանակի ընթացքում»:
«ԱՄՆ-ի պաշտոնատար անձինք խորհուրդ էին տալիս Ազգային խորհրդի ներկայացուցչին տալ ընտրողների ձայների 25%-ը, և թողնել 74-75%-ը, իբր, թե ձայների այդպիսի հարաբերակցությամբ ԱՄՆ Պետքարտուղարության գնահատականը կլիներ հավասարակշռված: Այդ տրամաբանությամբ, եթե մենք հետևեինք այդ խորհրդին, ապա բոլոր մնացած դեպքերում գնահատականը կլիներ բացասական: Արդյունքը հայտնի է: Ինչպես երևում է, դա եղել է ոչ թե ընկերական խորհուրդ, այլ խիստ նախազգուշացում:
Պարզվում է, որ մենք պետք է անցկացնեինք ոչ թե թափանցիկ, արդար, այլ կեղծ ընտրություններ: Ընդ որում, մեր գործընկերների ցանկությամբ պետք է նկարեինք տոկոսներ նախագահի կոնկրետ թեկնածուների համար: Մի՞թե դա չի վկայում ադրբեջանցի ընտրողների ազգային զգացումներն ու արժանապատվությունը վիրավորելու մասին, ովքեր ինքնուրույն, առանց որևէ մեկի միջամտության, որոշում են, թե որ քաղաքական պլատֆորմի օգտին տան իրենց ձայները»:
Արձագանք եղած քննադատություններին
(Հայաստանի դեպքում` մրցակցության թուլությունը)
«Հայաստանի պարագայում մենք նման ձևակերպման նախկինում չէինք հանդիպել: Ես չեմ հիշում, որ միջազգային այն փաստաթղթերում, որոնք կարգավորում են դիտորդական առաքելությունների գործունեությունը, հստակ ձևակերպում լինի, թե որոնք են մրցակցային ընտրությունները: Տեսականորեն, այդպիսին կարող է լինել այն ընտրությունները, որի ընթացքում չկա երկրորդ թեկնածու, կամ այն ընտրությունները, որոնց արդյունքում բացի վերընտրված կամ ընտրված առաջնորդից` նախագահից կամ վարչապետից` նայած ինչ ընտրություններն են, մյուս բոլորը ստանում են աննշան քանակությամբ ձայներ: Եթե խորհրդարանական խմբակցությունները թեկնածու չեն առաջադրում, դա չի նշանակում, որ ընտրությունները մրցակցային չեն: Ի վերջո, այն ընտրությունները, որոնք մեզ մոտ համարվում էին շատ մրցակցային, ենթադրենք` 2003, 2008 թվականների ընտրությունները, դրանց հիմնական մրցակից կողմը խորհրդարանական խմբակցություն չունեցող քաղաքական գործիչ էր: Այսինքն` կապել դա անմիջապես խորհրդարանում ներկայացված լինել-չլինելու հետ, կարծում եմ` ճիշտ չէ: Բացի այդ, այն փաստը, որ երկրորդ տեղը զբաղեցրած թեկնածուն հավաքել է 36.8 տոկոս ձայն, ցույց է տալիս, որ այս ընտրությունները բավականին մրցակցային էին»:
(Ադրբեջանի դեպքում` ընտրական ողջ գործընթացը)
«Հարց է առաջանում` ԱՄՆ-ում մարդու իրավունքների հետ կապված այդպիսի և այլ լուրջ խնդիրների առկայության դեպքում ավելի լավ չէ՞ր լինի, որ Ամերիկայի կառավարությունը նախ կարգուկանոն հաստատեր սեփական տանը, և հետո սովորեցներ այլ պետություններին, թե ինչպես նրանք պետք է ապրեն: Համաշխարհային քաղաքականությունը տարբերվում է կանխատեսելիության բարդ աստիճանով: Միշտ հնարավոր է, որ աշխարհի հզորները անսպասելիորեն կանեն այնպիսի բաներ, որոնք կցնցեն մարդկանց: Այդ իսկ պատճառով չպետք է տրվել զգացմունքներին և գայթակղվել նրանց «ընկերությամբ»:
Որպես կանոն, ամերիկյան իսթեբլիշմենթը պարբերաբար պրոհայկական դիրք է զբաղեցնում Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման համատեքստում, Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղին ոչ կառավարական ուղիներով օժանդակություն ցուցաբերում, մարդու իրավունքների ապահովման հետ կապված խնդիրներն արգելափակում, գիտակցաբար ապակառուցողական գիծ է տանում ժողովրդավարության աջակցման մասին ակտի 907-րդ ուղղումը չեղյալ համարելու գործում, որը ոտնահարում է Ադրբեջանի ազգային շահերը»:

Aysor.am has repeatedly indicated the fact that the elections held in Armenia and Azerbaijan differ considerably from each other both in terms of the electoral processes and the reactions to the international community’s opinions concerning those elections. We call the reader’s attention to the interview given at the time by the Chief of the Armenian President’s Staff Vigen Sargsyan and the statements made by the Chief of Azerbaijani President’s Staff Ramiz Mehdiyev.
Although they are quite different in terms of questions and approaches, there are also some thematic and structural similarities. It is these similarities that reveal the difference between the wishes and abilities of the two countries to rank among civilized states as well as the difference between the sensibleness and discretion of the two figures.
Readers are asked to compare and make conclusions on their own by using the following table:
Vigen Sargsyan
Chief of Staff of Armenian President
Ramiz Mehdiyev
Chief of Staff of Azerbaijani President
Statement format
Interview to ArmNews television company Statement format
Press conference for government mass media
Opinion about reports of OSCE/ODIHR and others
‘The reports are quite in line with reality and the conduct of the elections in Armenia. This is also proved by the fact various observation missions, which are completely independent from each other but are at the same time rivaling ones, responded with almost the same opinions”.
‘The draft report on the elections, which contains no positive episode, was prepared beforehand in the Warsaw office of that organization. It is appropriate to say here that such methods aim to aggravate the situation and provoke negative processes in Azerbaijani society. It follows from this that some observers were prepared beforehand to express negative opinions and we can only guess the reason for such a hostile disposition.
This institution is not an independent organization at all so as to act independently. The OSCE operates, with its eyes directed to the U.S. Remembering that in the past, too, this organization was guided by concrete instructions, expressing partial opinions about elections in Azerbaijan, we were far from the idea of inviting it to the presidential elections. Yet the Azerbaijani side invited the OSCE/ODIHR, on the advice of the United States. And in fact it turned out that the reports of the U.S. State Department and the OSCE/ODHR are twins. This is a case of obvious abuse of confidence.”
Own opinion about quality of elections
“In some cases, the problems discovered and the opinions coincide. They are mostly the same in the sense that the government, the Armenian authorities did their best so that the elections could be yet another step forward in this process. I say ‘yet another step forward’ because democracy and elections as its important component have no end, after which there will be no goal of moving forward, therefore it was yet another step. The OSCE/ODIHR’s formulation that the elections were held in the spirit of special attention to fundamental freedoms sounded dear to me. It is a very important assessment because eventually, assessment of elections is aimed at protecting fundamental freedoms, while the remaining shortcomings are rectifiable and can be resolved over time”.
“U.S. officials advised giving 25% of electors’ votes to the representative of the National Council and keeping 74-75% of votes – the U.S. State Department would allegedly give a balanced opinion in case of such a proportion of votes. By that logic, if we followed the advice, the opinion would be negative in all other cases. The result is known. Evidently, it was a strict warning, rather than friendly advice. It turns out that we were to hold false elections and not fair and transparent ones. And according to the desire of our partners, we were to ‘draw’ percentages for concrete presidential candidates. Doesn’t this mean an injury to national feelings and dignity of Azerbaijani voters who decide independently, without anyone’s interference, which political platform to vote for”.
Response to criticism
(In Armenia’s case – weak competition)
“We didn’t meet previously such a formation concerning Armenia. I don’t remember that international documents regulating observation missions’ work have clear formulations about competitive elections. Theoretically, elections without a second candidate can be elections of that kind, or elections in which, besides the elected or reelected leader – president or prime minister, depending on elections – all the others receive a small number of votes. The fact that parliamentary factions do not field their candidates does not mean that elections are uncompetitive. After all, in the elections which were considered competitive in Armenia, say, elections held in 2003 and 2008, the main rival was a political figure who did not have a parliamentary faction. In other words, it would be wrong to link it with the fact of being (not being) represented in the parliament. Besides, the fact that the runner-up collected 36.8% of votes shows that these elections were quite competitive”.
(In Azerbaijan’s case, the whole election process)
“A question suggests itself: In the event of such human rights problems and other serious problems existing in the United States, wouldn’t it be better if American government introduced proper order in their own country and only after that it taught other states how to live. Global politics is noted for a hard degree of predictability. There is always likelihood that the high and mighty will unexpectedly do such things that will shock people. For this reason, one should not be guided by feelings and be tempted by their ‘friendship’.
As a rule, the American establishment regularly takes a pro-Armenian position. In the context of the Karabakh problem solution, it provides assistance to Armenia and Nagorno Karabakh in nongovernmental ways, hinders human rights problems, and consciously conducts a destructive line concerning the measures to nullify Section 907 of the US Freedom Support Act, which infringes on Azerbaijan’s national interests”.