«Կոռուպցիան Ադրբեջանում». Խադիջա Իսմայլովան միջազգային պարգևի է արժանացել
«Ազատության» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության թղթակիցներ Խադիջա Իսմայլովան և Նուշաբ Ֆաթուլլաևը Ադրբեջանում կոռուպցիոն գործողությունների բացահայտման համար, որում շոշափվում է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի անունը, արժանացել են «2013 Global Shining Light» մրցանակին: Այս մասին գրում է «Ազատության» ռադիոկայանի եվրոպական ծառայությունը:
Ինչպես նշվում է հոդվածում, անմիջապես այն բանից հետո, երբ հրապարակվեցին հետազոտության արդյունքները, Իսմայլովան անանուն նամակներ սկսեց ստանալ: Նամակներում Իսմայլովային սպառնում էին, որ եթե վերջինս չդադարի իր այս գործողությունները, ապա նրան ամբողջ երկրով կխայտառակեն:
«Մեզ համար դա մեծ գնահատական է: Մենք շատ բան ենք ներդրել այդ աշխատանքի մեջ և շատ ենք տուժել: Բայց մենք շարունակելու ենք մեր հետազոտությունները, քանի որ այդ ամենը մեծ նշանակություն ունի Ադրբեջանի ժողովրդի համար»,-ասել է «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության տնօրեն Կենան Ալիևը:
Հոդվածում նշվում է, որ «Global Shining Light» մրցանակը, որը հանձնվել է հետաքննող լրագրողների գլոբալ կոնֆերանսի ժամանակ, տրվում է այն լրագրողներին, ովքեր իրենց հետաքննություններն անցկացնում են սպառնալիքի, հարկադրման կամ դժվարին պայմաններում:
Հեղինակը հիշեցնում է, որ 2009 թվականից ի վեր «Ազատություն» ռադիոկայանի հեռարձակումն արգելված է Ադրբեջանում: Չնայած դրան՝ ռադիոկայանը շարունակում է իր աշխատանքը արբանյակային կապի, ինտերնետի և սոցիալական ցանցերի միջոցով:

Хадиджа Исмаилова получила приз за разоблачение коррупции в Азербайджане
Корреспонденты азербайджанской службы радио «Свобода» Хадиджа Исмайлова и Нушаб Фатуллаев совместно с журналистами Павлом Холковым и Джаромиром Хадсоном получили награду «2013 Global Shining Light» за свою работу по разоблачению «сомнительных деловых операций», в которые вовлечен и клан президента Азербайджана Ильхама Алиева, пишет европейская служба радио «Свобода».
В материале отмечается, что вскоре после того, как было опубликовано расследование, Исмайлова получила анонимные письма с угрозами о том, что, если она не будет вести себя соответственно, то ее опозорят по всей стране. Однако Исмайлова не поддалась шантажу и с большей храбростью продолжала свою рaботу по разоблачению коррупции и мошенничеств в Азербайджане.
«Это большое признание нашего труда. Мы многое вложили в эту работу и много пострадали. Но мы будем продолжать расследовать эти вопросы, так как они имеют общественное значение для народа Азербайджана»,- сказал директор азербайджанской службы радио «Свобода» Кенан Алиев.
Как отмечается в материале, награда «Global Shining Light», которая была представлена на Глобальной конференции журналистов-расследователей в Рио-де -Жанейро, присуждается журналистам за свои расследования, которые проводятся под угрозой, принуждением или в тяжелейших условиях.
В материале напоминается, что с начала 2009 года вещание радио «Свобода» запрещено в Азербайджане. Несмотря на запрет, радио «Азадлыг» продолжает свою работу в Азербайджане с помощью спутниковой связи , интернета и социальных медиа, предоставляя свей аудитории беспрецедентное освещение крупных событий, таких как спорные президентские выборы в Азербайджане.