Նալբանդյանը ԿԽՄԿ ներկայացուցչի հետ խոսել է Ինջիղուլյանի ազատ արձակման մասին
Այսօր ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Կարմիր Խաչի Միաջազգային կոմիտեի հայաստանյան պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար Սարա Էպրեխտին:
Շնորհավորելով Սարա Էպրեխտին նշանակման կապակցությամբ` նախարար Նալբանդյանը հաջողություններ է մաղթել նրան նոր պաշտոնում: Այս մասին հայտնում են ԱԳ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի մարդասիրական գործունեությունը և Հայաստանի հետ համագործակցությունը։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և ԿԽՄԿ գործունեության բարձր գնահատականի համար Սարա Էպրեխտին վստահեցրել է, որ կազմակերպությունը շարունակելու է իր չեզոք մարդասիրական գործունեությունը։
Արտգործնախարարի խոսքով՝ դրվատանքի է արժանի կազմակերպության՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ առնչվող մարդասիրական օժանդակությունը, մասնավորապես՝ անհետ կորածների որոնման և ռազմագերիների վերադարձի հարցերում։ Այս կապակցությամբ նախարար Նալբանդյանը հատուկ նշել է Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող Հակոբ Ինջիղուլյանի ազատ արձակմանն ուղղված ջանքերի ակտիվացման կարևորությունը:
Արտգործնախարարը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել Հայաստանի ակտիվ փոխգործակցությունը ԿԽՄԿ-ի հետ:

Глава МИД Армении обсудил с главой миссии МККК освобождение Инджигуляна
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня принял новоназначенного руководителя делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Сару Эпрехт.
Как сообщает пресс-служба МИД, поздравив Сару Эпрехт с новым назначением, глава внешнеполитического ведомства Армении пожелал ей успехов на новой должности.
Министр Э.Налбандян отметил, что Армения высоко оценивает гуманитарную деятельность Международного комитета Красного Креста и сотрудничество с Арменией.
Поблагодарив за прием и высокую оценку деятельности МККК, Сара Эпрехт заверила, что организация будет продолжать свою нейтральную гуманитарную деятельность.
По словам главы МИД Армении, достойна хвалы гуманитарная помощь организации, связанная с нагорно-карабахским конфликтом, в частности в вопросах поиска без вести пропавших и военнопленных. В этой связи министр Э.Налбандян особо отметил важность активизации усилий, направленных на освобождение находящегося в плену в Азербайджане Акопа Инджигуляна.