Նալբանդյանը ԿԽՄԿ ներկայացուցչի հետ խոսել է Ինջիղուլյանի ազատ արձակման մասին
Այսօր ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Կարմիր Խաչի Միաջազգային կոմիտեի հայաստանյան պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար Սարա Էպրեխտին:
Շնորհավորելով Սարա Էպրեխտին նշանակման կապակցությամբ` նախարար Նալբանդյանը հաջողություններ է մաղթել նրան նոր պաշտոնում: Այս մասին հայտնում են ԱԳ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի մարդասիրական գործունեությունը և Հայաստանի հետ համագործակցությունը։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և ԿԽՄԿ գործունեության բարձր գնահատականի համար Սարա Էպրեխտին վստահեցրել է, որ կազմակերպությունը շարունակելու է իր չեզոք մարդասիրական գործունեությունը։
Արտգործնախարարի խոսքով՝ դրվատանքի է արժանի կազմակերպության՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ առնչվող մարդասիրական օժանդակությունը, մասնավորապես՝ անհետ կորածների որոնման և ռազմագերիների վերադարձի հարցերում։ Այս կապակցությամբ նախարար Նալբանդյանը հատուկ նշել է Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող Հակոբ Ինջիղուլյանի ազատ արձակմանն ուղղված ջանքերի ակտիվացման կարևորությունը:
Արտգործնախարարը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել Հայաստանի ակտիվ փոխգործակցությունը ԿԽՄԿ-ի հետ:

Nalbandian discusses Injighulian’s release with Head of ICRC Delegation
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian received today the newly appointed Head of the Delegation of the International Committee of Red Cross to Armenia Sarah Epprecht.
The foreign minister congratulated Sarah Epprecht on her appointment and wished her success, according to the press service of MFA.
Minister Nalbandian said Armenia highly appreciates the humanitarian activities of the ICRC and its cooperation with Armenia.
Sarah Epprecht thanked Edward Nalbandian for the reception and the words of appreciation, noting that their organization will continue its neutral humanitarian mission.
In the words of E. Nalbandian, the ICRC’s humanitarian assistance related to the Karabakh conflict, in particular, the search for POWs and missing persons, deserves praise. In this connection he underlined the importance of intensifying efforts on the release Armenian serviceman Hakob Injighulian held captive in Azerbaijan.