Արտգործնախարարն այցելեց Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակ
Այսօր ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այցելեց Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակ, որտեղ ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Բրեդլի Բուսետոյի հետ բացեց գրասենյակի համաժողովների վերանորոգված դահլիճը։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Դահլիճի բացման արարողությունից հետո ԱԳ նախարարը հանդիպում ունեցավ ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի, ՄԱԿ-ի գործակալությունների և ծրագրերի հայաստանյան ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ, ովքեր անդրադարձան անցած քսան տարիների ընթացքում Հայաստանում իրենց կառույցների կողմից իրականացրած ծրագրերին, ներկայացրեցին իրագործվող նախագծերը։
Նախարար Նալբանդյանը նշելով, որ Հայաստանը հանդիսանում է ՄԱԿ-ի ակտիվ անդամներից մեկը՝ տարեցտարի ընդլայնելով իր ներգրավվածությունը կազմակերպության շրջանակներում ընթացող գործընթացներին և համագործակցությանը՝ բարձր գնահատեց Հայաստանում անկախությունից ի վեր ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի, ՄԱԿ-ի տարբեր գործակալությունների աջակցությունը մեր երկրի զարգացմանը։
Հանդիպմանը մասնակիցների խնդրանքով ԱԳ նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց վերջերս Նյու-Յորք կատարած այցելության շրջանակներում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունի հետ ունեցած հանդիպման արդյունքները։
Զրույցի ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին սիրիահայերին ցուցաբերվող աջակցությանը ՄԱԿ-ի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ։

Глава МИД Армении Эдвард Налбандян посетил ереванский офис ООН
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян посетил сегодня ереванский офис ООН, где вместе с постоянным координатором ООН Брэдли Буссето открыл отремонтированный конференц-зал офиса. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
После церемонии открытия глава МИД провел встречу с постоянным координатором ООН, руководителями агентств и программ ООН в Армении, которые представили реализованные в течение последних 20 лет в Армении программы и новые проекты.
Эдвард Налбандян отметив, что Армения является одной из активных членов ООН и с каждым годом расширяет свою вовлеченность в процессы и сотрудничество в рамках организации, высоко оценил содействие ПРООН и разных агентств ООН развитию Армении.
По просьбе участников встречи, глава МИД Армении представил результаты своей встречи с генеральным секретарем ООН Пан Ги Муном в рамках недавнего визита в Нью-Йорк.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями вокруг возможного участия ООН в оказании помощи сирийским армянам.