Փորձագետի բլոգ. Համանախագահների հայտարարությունը վտանգավոր է
ԵԱՀԿ առաքելությունը՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ համատեղ հայտարարություն է տարածել, որում անդրադարձ է կատարվել հոկտեմբերի 17-ին, ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի Հադրութի ուղղությամբ տեղի ունեցած դիտարկման ժամանակ արձանագրված միջադեպին և դրա հետևանքով, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, դիտարկման ընդհատմանը:
Երեկ տեղի ունեցած միջադեպին արձագանքելով, ԼՂՀ ԱԳՆ-ն և ՊԲ-ն իրենց հայտարարություններում նշել էին, որ միջադեպն ընդհատվել էր «ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերի ուղղությամբ ավտոմատ զենքից արձակված կրակոցների պատճառով»:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հայտարարության մեջ նշվում է, որ «դիտարկման ընթացքում հնչած կրակրոցների ուղղությունը անհնար է եղել ճշտել»:
Տեղի ունեցավ այն, ինչ կանխատեսելի էր. համանախագահների այս հայտարարությունից պարզ է դառնում, որ միջնորդները չցանկանալով շեղվել «սահմանված գծից», կրկին ընդհանուր բնույթի հայտարարություն են անում, ինչը «կանաչ լույս» է Ադրբեջանի համար, հետագայում ևս նման սադրանքների գնալու համար:
Այս և նմանատիպ միջադեպերը լավագույն վկայությունն են այն բանի, թե ինչո՞ւ է Ադրբեջանը հետևողականորեն հրաժարվում շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի առնչությամբ հետաքննության մեխանիզմների ներդրման գաղափարից, ինչի մասին լավատեղյակ են նաև համանախագահ երկրները:
Ինչևէ, որքան էլ ցավալի է, տարածված հայտարարությունը մեկ բառով կարելի է որակել վտանգավոր, քանի որ այն ոչ միայն կանխարգելիչ գործառույթ չունի, այլ մեծ առումով նպաստում է նմանտիպ միջադեպերի կրկնությանը, ինչը չի բացառում նաև հետագայում արձակված կրակի ոչ թե «զգուշացնող», այլ «խոցող» նպատակների հնարավորությունը:

The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group and Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk issued today a statement concerning yesterday’s incident that prompted the OSCE mission to abandon the monitoring exercise in the Hadrut direction of the conflict zone.
The MFA and Defense Ministry of the Nagorno Karabakh Republic reported yesterday that monitoring was stopped because of shots fired from automatic weapons from the Azerbaijani side. Shots were recorded by the observation groups of both sides.
Today’s statement of the OSCE Minsk Group and Personal Representative of the OSCE Chairman-in-office says that “it was not possible to determine from where the shots were fired”.
What was expected has happened. It is evident from the statement that the mediators, unwilling to deviate from the ‘set line’, again make a statement of a general nature, which is the go-ahead for Azerbaijan to take similar actions in the future.
Such incidents are the best evidence of why Azerbaijan consistently refuses to introduce mechanisms for investigation of incidents on the line of contact, of which the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group are also aware.
The statement posted on the OSCE website can be described as dangerous – it does not have a preventive function, moreover, it contributes to a recurrence of such incidents. And it is not ruled out that in the future, shots will be 'destructive', rather than 'warning' ones.