Փորձագետի բլոգ. Առաջնագծում նոր լուծումների անհրաժեշտություն կա
Բերդ-Իջևան ավտոճանապարհի Պառավաքարի հատվածում հակառակորդի կողմից իրականացված գործողությունները, որի արդյունքում հայկական կողմից 1 զինծառայող զոհվել է, ևս 3-ը՝ վիրավորվել, Ադրբեջանի կողմից իրականացված առաջին սադրանք չէր: Տարիներ ի վեր, Ադրբեջանը սահմանագծի տարբեր հատվածներում սադրանքների է գնում, ինչը հիմնականում արտահայտվում է դիպուկահարների և դիվերսիոն խմբերի ակտիվ գործողություններով, ընդ որում՝ հակառակորդի թիրախում հայտնվում են նաև քաղաքացիական անձինք ու շինությունները:
Երբ նախորդ շաբաթ, ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի Հադրութի ուղղությամբ իրականացվող դիտարկումն ադրբեջանական կողմից արձակված կրակոցներից ընդհատվեց, ընդ որում՝ ԵԱՀԿ առաքելության ներկայացուցիչների աչքի առաջ, ԵԱՀԿ ՄԽ կողմից միջադեպի առնչությամբ հերթական անհասցե հայտարարությունը հնչեցվեց: Երբ հայտարարությունը գնահատվեց վտանգավոր, նկատի էր առնվում առաջին հերթին այն հանգամանքը, որ նման արձագանքը պարարտ հող է նախապատրաստում այլ սադրանքների համար:
Ցավալիորեն պետք է փաստել, որ նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած միջադեպից ընդամենը հաշված օրեր հետո տեղի ունեցավ հերթական սադրանքը, ինչի արդյունքում արդեն կորուստներ և վիրավորներ կան:
Անշուշտ միջազգային հանրության արձագանքների, ավելի ճիշտ՝ համարժեք հայտարարությունների բացակայության մասին դեռ երկար կարելի է խոսել, սակայն ստեղծված իրավիճակը հուշում է, որ նման միջադեպերը համապատասխան կառույցներին պարտադրում են ստեղծել այնպիսի «պաշտպանական գոտի», որոնք իվիճակի կլինեն ապահովել ոչ միայն զինծառայողների, այլ քաղաքացիական անձանց ու բնակավայրերի անվտանգությունը:
Իհարկե վերոնշյալ «պաշտպանական գոտու» ստեղծումը ոչ միայն բավականին բարդ է ֆինանսական ռեսուրսների առումով, այլ նաև սահմանագծում իրականացվող «տակտիկական շարժի» առումով, ինչը որոշակի դեպքերում միայն հակառակորդի ակտիվ դիտակետերի լռեցմամբ չի սահմանափակվելու:
Առկա իրողությունների պայմաններում, երբ հակառակորդին չի հուզում համարժեք գործողությունների արդյունքում արձանագրվող նույնիսկ տասնապատիկ կորուստների հանգամանքը, հայկական կողմը ստիպված է առաջնորդվել նոր տակտիկայով, ինչը մի կողմից առավելագույնս կապահովի իր քաղաքացիների անվտանգությունը, մյուս կողմից, այնպիսի ձևով կարձագանքի Ադրբեջանի սադրանքներին, ինչն իսկապես նվազագույնի կհասցնի սահմանագծում տեղի ունեցող սադրանքները:

Блог эксперта: На границе существует необходимость новых решений
Вчерашние действия Азербайджана на участке Паравакара автодороги Берд-Инджеван, в результате чего один военнослужащий погиб, трое получили ранения, отнюдь не являются первой провокацией противника. На протяжении лет Азербайджан осуществляет провокационные действия на различных участках границы, что проявляется действиями снайперов или диверсионных групп, причем, в качестве мишени противника оказываются и гражданские лица и сооружения.
На прошлой неделе Минская группа ОБСЕ выступила с очередным безадресным заявлением, после того как мониторинг миссии ОБСЕ на Гадрутском направлении был сорван из-за выстрела с азербайджанской стороны. Когда это заявление было оценено, как опасное, мы имели ввиду, что подобная реакция готовит почву для очередных провокационных действий.
С сожалением следует констатировать, что спустя считанные дни после инцидента на прошлой неделе произошла очередная провокация, в результате чего есть потери и пострадавшие.
Об отсутствии адекватного заявления международного сообщества можно говорить долго, однако сложившаяся ситуация подсказывает, что подобные инциденты заставляют соответствующие структуры создать такие «защитные зоны», которые будут в состоянии обеспечить не только безопасность военнослужащих, но и гражданских лиц и населенных пунктов.
Конечно, создание «защитных зон» достаточно затруднительно не только в силу финансовых ресурсов, но и по части «тактического движения» на границе, что в определенных случаях не будет ограничиваться лишь подавлением активных точек противника.
В сложившихся условиях, когда противник не обеспокоен возможными десятикратно превосходящими потерями, армянская сторона вынуждена руководствоваться новой тактикой, что, с одной стороны, обеспечит безопасность своих граждан, с другой стороны – отреагирует на провокации Азербайджана таким образом, в результате чего провокации противника на границе будут сведены к минимуму.