«Տիգրան Սարգսյանն ԱԺ պատգամավորներին առաջարկել է ԿԲ-ում հավաքարար աշխատել»
Այս օրենքի նախագիծը բերել է մի կառավարություն, որը համարում է, որ խորհրդարանն իր կցորդն է: ԱԺ-ում «Պետական աշխատողների աշխատավարձերի միասնական համակարգի» օրինագծի քննարկմանն այս մասին հայտարարեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
Իսկ ինչու է կառավարությունն այդպես համարում, Ն. Զոհրաբյանն առաջարկեց քննարկել, և այսպես. «Քանի՞ անգամ է դեպք եղել, երբ խորհրդարանական մեծամասնության հանձնաժողովները մերժեն այն նախագծերը, որը բերել է այս կառավարությունը: Քանի՞ անգամ է եղել, երբ հանձնաժողովները, որոնք գլխավորում են քաղաքական մեծամասնության ներկայացուցիչները, դրական եզրակացություններ տան այն նախագծերին, որոնց վերաբերյալ կառավարությունը տվել է բացասական եզրակացություն: Ես կարող եմ հիշել նման եզակի դեպքեր: Ուստի այսօր պահանջել կառավարությունից հարգել Սահմանադրությունը, կարծում եմ ազնիվ չէ: Դեռ պիտի շնորհակալ լինենք, որ այս կառավարությունը չի դիմում Սահամանդրական բարեփոխումների հանձնաժողովին և չի ասում՝ եկեք իմ դե ֆակտո արտոնյալ կարգավիճակն ամրագրենք նաև դե յուրե»:
Շարունակելով խոսքը` ԲՀԿ պատգամավորն ասաց, թե այս նախագիծը ներկայացրել է մի կառավարություն, որի ղեկավարը Կենտրոնական բանկի նախագահ եղած ժամանակ ԱԺ ամբիոնից հրավիրում էր պատգամավորներին` աշխատելու Կենտրոնական բանկում որպես հավաքարար, որովհետև որոշ պատգամավորներ կարծիք էին հայտնել, թե ԿԲ հավաքարարներն ավելի բարձր աշխատավարձ են ստանում, քան` ԱԺ պատգամավորը:
Պատգամավորը հարցրեց, թե արդոք անարդար չէ՞, երբ ուսուցիչների, բժիշկների աշխատավարձերը բարձրանում են աննշան, իսկ պատգամավորների, նախարարների և մյուս բարձրաստիճան պաշտոնյաների աշխատավարձերը` շատ մեծ գործակցով:
«Ես ինքս չեմ կարող նայել այն գործազուրկների աչքերին, որոնց մենք երեկ ձեր քվեարկությամբ զրկեցինք 20 հազար դրամ նպաստ ստանալուց, չեմ կարողանա բացատրել, թե ինչու իմ աշխատավարձը պետք է բարձրանա 12 գործակցով, իսկ նրանցը` ընդամենը 3-4 գործակցով»,- եզրափակեց խոսքը ԲՀԿ պատգամավորը:

Н.Зограбян считает проект по повышению зарплат чиновникам несправедливым
Этот законопроект представило правительство, которое считает парламент своим придатком. Об этом заявила сегодня в парламенте в ходе обсуждения проекта закона «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности» секретарь парламентской фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
В подтверждение своих слов, Н.Зограбян заявила: «Сколько случаев было, когда комиссии парламентского большинства отклоняли проекты, которые представляло это правительство? Сколько случаев было, когда парламентские комиссии, возглавляемые представителями политического большинства, давали бы положительные заключения проектам, относительно которых правительство представило отрицательное заключение? Я могу вспомнить такие исключительные случаи. Посему сегодня требовать от правительства уважать Конституцию, на мой взгляд, нечестно. Мы должны быть еще благодарны, что это правительство не обращается в Комиссию по конституционным реформам и не говорит, давайте закрепим мое де-факто привилегированный статус также де-юре».
Депутат от партии «Процветающая Армения» заявила, что этот проект представило правительство, глава которого в бытность председателем Центрального банка Армении с трибуны парламента приглашал работать депутатов в Центробанк в качестве уборщиц, поскольку некоторые депутаты высказали мнение, будто уборщицы в ЦБ получают зарплату больше, чем парламентарии.
Депутат спросила, не является ли несправедливостью, когда зарплаты учителей, врачей поднимаются незначительно, а депутатов, министров и других высокопоставленных чиновников – с очень высоким коэффициентом.
«Я не могу смотреть в глаза тех безработных, которых мы вчера благодаря вашему голосованию лишили возможности получать пособия в 20 тысяч драмов, не смогу объяснить, почему моя зарплата должна повыситься с коэффициентом в 12, а у других – всего в 3-4», - резюмировала Наира Зограбян.
Отметим, в представленном пакете законопроектов предлагается внедрить в Армении единую систему оплаты труда чиновников и общий принцип расчета их заработных плат. Согласно проекту, размер базовой заработной платы не может быть меньше 80% и больше 120% размера минимальной зарплаты. При расчете зарплаты чиновника размер базовой зарплаты будет умножаться на установленный для данной государственной должности коэффициент. Самый высокий коэффициент установлен для должности президента РА (он равен 20), а самый низкий – для должности работающего в системе госорганов младшего специалиста (он равен 1,25).