Փորձագետի բլոգ. Հայաստանը կարող է վերանայել ՄՄ-ին միանալու իր որոշումը
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն անդամակցելու առնչությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որն, անկասկած, պարզաբանման կարիք ունի: Եթե Լուկաշենկոյի տեսակետը Մաքսային միության մյուս անդամ երկրները՝ Ռուսաստանը և Ղազախստանը ևս կիսում են, ապա չի բացառվում, որ Հայաստանը նպատակահարմար կհամարի վերանայել իր որոշումը: Իսկ Ղազախստանից եկող մեսիջները, կարծես թե հաստատում են, որ այնտեղ ևս կիսում են Լուկաշենկոյի կարծիքը:
«Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն անդամակցության հարցում անհրաժեշտ է հաշվի առնել Ադրբեջանի կարծիքը, քանի որ Հայաստանը չկարգավորված տարածքային հարց ունի Ադրբեջանի հետ»,- ասել է Լուկաշենկոն:
Ընդ որում, մեկ նախադասության մեջ, Լուկաշենկոն երկու կոպիտ «կիքս է տվել»: Առաջին, միանգամից ֆիքսենք, որ Արցախի խնդիրը տարածքային վեճ չի ներկայացնում ու անթույլատրելի է, երբ ՀԱՊԿ մեր գործընկերը փորձում է այն ներկայացնել այդ հարթությունում:
Երկրորդ, անհասկանալի է, երբ Բելառուսը Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը միանալու ճանապարհին մեր երկրի հետ խոսում է նախապայմանների լեզվով, ընդ որում՝ կարևորելով այնպիսի երկրի մոտեցումը, որն առանձնապես հետաքրքրություն չունի Մաքսային միությանը որևէ ձևով առնչվելու հարցում:
Անշուշտ Բելառուսի նախագահը քաջ գիտակցում է ԼՂ հիմնահարցի բանակցային պրոցեսի նրբերանգները և տպավորություն կա, որ Մաքսային միության անդամները, դիտմամբ շահարկելով ԼՂ հիմնահարցը, արհեստական խոչընդոտներ են ստեղծում՝ Հայաստանի մուտքը ՄՄ արգելափակելու համար: Չնայած Ղազախստանը նախապես ողջունել էր Հայաստանի որոշումը, սակայն ակնհայտ է, որ Ղազախստանը ևս, հատկապես ԼՂ հիմնահարցի առնչությամբ, խիստ վերապահումներ ունի:
Մաքսային միության անդամ երկրները պետք է կողմնորոշվեն ու հստակ դիրքորոշում արտահայտեն Հայաստանի հարցում, իսկ ցանկացած նախապայման, մանավանդ, Արցախի հարցում, անթույլատրելի է: Հակառակ դեպքում, անհրաժեշտություն կառաջանա, որպեսզի Հայաստանը վերանայի իր մոտեցումները Մաքսային միությանն անդամակցելու հարցում:

Блог эксперта: Армения может пересмотреть свое решение о вступлении в ТС
Заявление президента Белоруссии Александра Лукашенко в связи с вступлением Армении в Таможенный союз (ТС) нуждается в разъяснениях. Если точку зрения Лукашенко разделяют и остальные члены Таможенного союза – Россия и Казахстан, то не исключено, что Армения сочтет целесообразным пересмотреть свое решение о вступлении в ТС. Между тем, поступающие из Казахстана сигналы, кажется, подтверждают сомнения, что здесь разделяют мнение А.Лукашенко.
«В вопросе членства Армении в ТС необходимо учесть мнение Азербайджана, поскольку у Армении существует нерешенный территориальный вопрос с Азербайджаном», - сказал, в частности президент Белоруссии.
Следует отметить, что в одном предложении Лукашенко допустил две грубые ошибки. Во-первых, проблема Карабаха не является территориальным вопросом, и непозволительно, когда наш партнер по ОДКБ пытается представить проблему в этой плоскости. Во-вторых, непонятно, когда Минск на пути членства Армении в ТС разговаривает с Ереваном на языке предварительных условий, причем указывая на важность подхода страны, которая особо и не заинтересована Таможенным союзом.
Несомненно, президент Белоруссии ясно представляет все нюансы переговорного процесса по Нагорному Карабаху, однако создается впечатление, что члены ТС, специально спекулируя этим вопросом, пытаются создать искусственные препятствия с целью блокирования вступления Армении в ТС. Хотя Казахстан заранее приветствовал решение Армении, однако очевидно, что, в частности, в вопросе Карабаха эта страна имеет оговорки.
Страны-члены ТС должны сориентироваться и выразить четкую позицию в вопросе Армении, а любое предварительное условие, особенно, в вопросе Карабаха, недопустимо. В противном случае, возникнет необходимость, чтобы Армения пересмотрела свои подходы в вопросе вступления Армении в ТС.