Նախարար. Առողջության առաջնային օղակի բուժաշխատողների աշխատավարձը կբարձրանա
Հաջորդ տարի զգալիորեն կբարձրանան առողջության առաջնային օղակի բուժաշխատողների աշխատավարձերը: Այս մասին Կոտայքի մարզի Վերին Պտղնիում և Ակունքում նոր ամբուլատորիաների բացման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը:
Կոտայքի մարզի Ակունք, Վերին Պտղնի և Ներքին Պտղնի համայնքների ավելի քան 4700 բնակիչներն այսուհետև առողջության առաջնային պահպանման ծառայությունները կստանան նորակառույց կենտրոններում:
Շնորհավորելով համայանքների բնակիչներին` նախարար Դերենիկ Դումանյանը մաղթել է, որպեսզի կենտրոնների բացումը նպաստի ծնունդների աճին, հիվանդացության նվազմանը և մատուցվող բժշկական ծառայությունների որակի բարձրացմանը:
«Առաջիկայում հանրապետությունում սկրինինգային մեծ ծրագիր ենք սկսելու, որի շրջանակներում մեր ամբուլատորիաները լրացուցիչ սարքավորումներ կստանան, կընդլայնվեն հետազոտությունների ծավալները»,-ասել է նախարարը` ընդգծելով, որ ամբուլատորիաները թե՛ արտաքին հարդարմամբ, թե՛ ներքին հագեցվածությամբապահովում են որակյալ ծառայություններ մատուցելուանհրաժեշտ բոլոր պայմանները:

Д.Думанян: В будущем году повысятся зарплаты медработников первичного звена
В будущем году существенно повысятся зарплаты медицинских работников первичного звена здравоохранения. Об этом заявил сегодня министр здравоохранения Армении Дереник Думанян в ходе церемонии открытия новых амбулаторий в селах Верин Пхни и Акунк Котайкской области Армении.
Более 4700 жителей сельских общин Акунк, Верие и Неркин Птхни Котойкской области отныне смогут получать услуги первичной медицинской помощи в новых амбулаториях.
Министр Дереник Думанян, поздравив жителей общин, пожелал им, чтобы открытие центров посодействовало росту рождаемости, сокращению заболеваемости и повышению предоставляемых медицинских услуг.
«Мы предусматриваем начать в ближайшее время в республике большую программу скрининга, в рамках которой наши амбулатории получат новое оборудование и расширят спектр проводимых исследований», - сказал Д.Думанян. Он подчеркнул, что амбулатории как в плане внешней отделки, так и внутренней оснащенности обеспечивают все необходимые условия для оказания качественных медицинских услуг.