Վարչապետ. Նպաստները հաճախ ստանում էին սոցիալապես ապահով մարդիկ
Նախորդ տարիների ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ ունենք խիստ անարդյունավետ համակարգ, քանի որ այդ համակարգի միջոցով հատկացվող գումարների միայն վեց տոկոսն էր հասնում շահառուներին: ԱԺ-ում, խոսելով գործազուրկներին 18 հազար դրամ նպաստից զրկելու վերաբերյալ, այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
«Սա մեր երկրի համար արդյունավետ չէ»,- ասաց վարչապետը:
Շարունակելով խոսքը` Տ. Սարգսյանը նշեց, որ իրենք առաջարկում են ֆինանսական միջոցներն ուղղել ակտիվ սոցքաղաքականության ծրագրի ներքո նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, սոցիալապես անապահով ընտանիքներին լրացուցիչ ծառայությունների ապահովմանը և սոցիալապես խոցելի խավերին:
«Կրճատված 18 հազար նպաստները հաճախ ստանում էին սոցիալապես ապահով մարդիկ»,- եզրափակեց խոսքը վարչապետը:

Премьер: Пособия по безработице получали социально обеспеченные люди
«Исследования прошлых лет показали, что мы имеем неэффективную систему пособий, поскольку лишь 6% средств доходили до адресата», - заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на парламентских обсуждениях вопроса отмены пособия по безработице в размере 18 тыс. драмов. «Для нашей страны это неэффективно», - сказал он.
По его словам, правительство предлагает направить эти средства на создание новых рабочих мест в рамках активных социальных программ, на обеспечение дополнительных услуг социально необеспеченных слоев населения.
«Пособия в размере 18 тыс. драмов очень часто получали социально обеспеченные люди», - отметил Т.Саркисян.