Ճամբարակի Բորյան եղբայրների անվան թանգարանը վերանորոգվեց
Հոկտեմբերի 28-ին Ճամբարակում կայացավ վերանորոգված Բորյան եղբայրների անվան թանգարանի և մշակութային կենտրոնի բացումը, որին ներկա էին «Քրոնիմետ» բարեգործական հիմնադրամի և «Վորլդ Վիժն Հայաստանի» ներկայացուցիչները, Ճամբարակի քաղաքապետը և բնակիչները:
«Ճամբարակի թանգարան և մշակութային կենտրոն» ծրագիրը մեկնարկել է 2013 մայիսի 15-ին՝ Քրոնիմետ բարեգործական հիմնադրամի և «Վորլդ Վիժն Հայաստանի» միջև համագործակցության շրջանակում: Այն նպատակ ունի վերականգնել Ճամբարակի թանգարանը և գրադարանը՝ վերածելով այն համայնքային և մշակութային կենտրոնի, ինչպես նաև՝ հիմնել արհեստների և արվեստների խմբակներ /գորգագործության և փայտամշակման/ երեխաների և դեռահասների համար։
Ճամբարակ քաղաքի մշակութային կենտրոնը և Բորյան եղբայրների անվան թանգարանը, որը կառուցվել է 70-ականներին, վաղուց գտնվում էր խարխլված վիճակում: Թանգարանի վերականգնումը կօգնի պահպանել մշակութային ժառանգությունը և համայնքի երեխաների համար կրթության և ժամանցի հնարավորություն կստեղծի: Ճամբարակի և հարակից գյուղերի 1500 երեխաների համար այն նաև հնարավորություն կընձեռի անհրաժեշտ հմտություններ ձեռք բերել՝ հետագայում աշխատանք գտնելու համար:
Նախագծի ընդհանուր բյուջեն կազմել է 22,287,600 դրամ, որից 12,300,000 դրամը տրամադրել է Քրոնիմետ բարեգործական հիմնադրամը, իսկ 9,987,600 դրամը՝ «Վորլդ Վիժն Հայաստանը»:
«Քրոնիմետ» բարեգործական հիմնադրամը ստեղծվել է 2011 թ.-ի հունիսին, որի հիմնադիրն է «Քրոնիմետ Մայնինգ» ԲԸ գերմանական ընկերությունը:

Boryan Brothers Museum in Tchambarak renovated
On 28 October, 2013 the opening of the newly renovated Boryan Brothers Museum and the cultural center was held in Tchambarak in presence of representatives of CRONIMET Charity Foundation and World Vision Armenia, mayor and residents of Tchambarak town.
The “Tchambarak Museum and Cultural Center” Project was launched on May 15, 2013, in the scope of the partnership between CRONIMET Charity Foundation and World Vision Armenia. It aims at renovating the rundown and not operational Tchambarak Museum together with its library and turning it into a community and cultural hub, as well as establishing handcraft and art classes, including carpet weaving and wood engraving, for children and youth.
The Tchambarak cultural centre and Boryan Brothers’ Museum, built in 70s, was closed for years because of being abandoned. The restoration of it will help preserve cultural heritage and provide leisure and educational opportunities for children from underprivileged communities. The project also gives a unique opportunity to some 1500 children and youth from Tchambarak, and four neighboring villages to acquire vocational skills that will help them find a job and earn their living.
The total budget of the Project is AMD 22,287,600, out of which the AMD 12,300,000 is donated by CRONIMET Charity Foundation and the AMD 9,987,600 matching provided by WV Armenia.
CRONIMET Charity Foundation was established in June 2011 having its main goal of supporting children and people in need throughout the country. Founder of the CONIMET Charity Foundation is the German CRONIMET Mining AG.