Նախագահը Ցաբրնոխի հետ քննարկել է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության օրակարգային հարցեր
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԵՄ-ՀՀ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Միլան Ցաբրնոխին: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության օրակարգային հարցեր:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ եվրոպական համայնքի գործընկերների հետ ակտիվ երկխոսությունն ու շփումները դրական լիցքեր են հաղորդում Հայաստանին՝ եվրամերձեցման ճանապարհին: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ մեր երկիրը վճռական է շարունակելու Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների առանցքը կազմող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները և հանձնառու է կառուցել եվրոպական արժեքների վրա հիմնված ժամանակակից մրցունակ պետություն ու այդ ճանապարհին ակնկալում է գործընկերների աջակցությունը:
Միլան Ցաբրնոխը նշել է, որ Եվրամիությունը Հայաստանը համարում է Արևելյան գործընկերության շրջանակներում կարևոր երկիր և շարունակելու է աջակցությունն ու համագործակցությունը մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական գործընթացների զարգացման, օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ: Հայաստանի հետ երկխոսությունը զարգացնելու գործում նա կարևորել է ԵՄ-ՀՀ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հետագա ակտիվ աշխատանքը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային խնդիրներին և ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացին:

Президент С.Саргсян обсудил с М.Царбнохом вопросы сотрудничества Армения-ЕС
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял сопредседателя комитета межпарламентского сотрудничества Армения-ЕС Милана Царбноха. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы повестки сотрудничества Армения-Евросоюз.
Глава государства подчеркнул, что активный диалог и контакты с партнерами европейского сообщества придают позитивные импульсы Армении на пути евроинтегоации. Серж Саргсян подчеркнул, что Армения решительно настроена на продолжение институциональных реформ, составляющих суть отношений с Евросоюзом, и дальнейшее построение основанного на европейских ценностях современного конкурентоспособного государства, и ожидает на этом пути содействия партнеров.
Милан Царбнох отметил, что Евросоюз считает Армению важной страной в рамках программы Восточного партнерства, и будет продолжать содействие и сотрудничество в направлении укрепления прав человека и демократических процессов. Он подчеркнул важность дальнейшей активной работы комитета межпарламентского сотрудничества Армения-ЕС для развития диалога с Арменией.
Собеседники обратились в ходе встречи также к региональным проблемам и процессу урегулирования карабахского конфликта.