Արծվիկ Մինասյան. Արտագաղթը Հայաստանի ազգային անվտանգության սպառնալիք է
«Արտագաղթը համարվում է այսօրվա Հայաստանի ազգային անվտանգության սպառնալիք և արտագաղթի դադարեցման ուղղությամբ պետք է իրականացնել կոնկրետ քայլել: Այս խնդրի լուծումը պետք է դիտարկել որպես ազգային պլատֆորմ»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով «ՀՀ-ում արտագաղթի նվազեցմանն ուղղված քաղաքականության բարելավում» թեմայով հանրային քննարկումների արդյունքներին` ասաց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը:
Նա նշեց, որ արտագաղթի հաղթահարման ուղիներ փնտրելու գործում պետք է ներգրավվեն բոլոր քաղաքական ուժերը՝ իշխանությունը, ընդդիմությունը, այլընտրանքը, ինչպես նաև՝ հասարակական կազմակերպությունները և Հայ Առաքելական եկեկեցին:
«Մարդիկ արտագաղթում են Հայաստանից՝ աշխատանքի բացակայության, արժանի վարձատրություն չունենալու, արդարադատության նկատմամբ հավատի բացակայության, ինչպես նաև՝ ապագայի նկատմամբ անորոշության առկայության պատճառով»,- նշեց Ա. Մինասյանը:
Ա. Մինասյանը նշեց, որ ՀՅԴ-ի առաջարկած «Մենք ապրելու ենք մեր երկրում» արտագաղթի նվազեցման ծրագրի մի շարք առաջարկներ արդեն իսկ ներառվում են կառավարության ծրագրերի մեջ, հատկապես գյուղատնտեսության ոլորտում ՀՅԴ-ի արված առաջարկությունը:
«Մեր ծրագրի մեջ ներառված է արդար վարձատրության համակարգի ներդրումը, ինչպես նաև՝ անդրադարձ է կատարվում նվազագույն աշխատավարձի խնդրին»,- ասաց բանախոսը:
Ա. Մինասյանը նշեց, որ արտաղագթի նվազեցման համար պետք է հասարակության մեջ հավատը վերականգնել ապագայի նկատմամբ, ինչպես նաև՝ վարել ճիշտ կադրային քաղաքականություն:
«Մենք մեր ծրագրում կարևորում ենք աշխատատեղերի ստեղծման ծրագիրը և պահանջում կառավարությունից հրապարակել աշխատատեղերի ստեղծման «ճանապարհային քարտեզ»: Մեր կարծիքով կառավարության հայտարարված 100.000 աշխատատեղերի ստեղծումը բավարար չէ»,- ասաց Ա.Մինասյանը:

50% of Armenia’s population ready to emigrate if opportunity occurs
In order to solve the problems facing Armenia, it is necessary to develop constructive programs, ARF-Dashnaktsutyun (ARFD) parliamentary faction member Artsvik Minasian said at a meeting with journalists today.
“As an oppositionist, I criticize government programs, but I would not like to see in government circles such people who consciously devastate the country,” Minasian noted, stressing the need to join efforts for dealing with the current problems in the country.
Touching upon emigration problems, Chairwoman of Araza NGO Tamara Abrahamian considered it important to set up a working group that will seek ways of overcoming the emigration problems.
“We should have a clear-cut roadmap to combat emigration, otherwise the programs will remain on paper,” she said.
For his part, Director of the Institute for Political and Sociological Consulting (IPSC) Samvel Manukian said it will be impossible to stop migration if the economy remains at the same level. “The Armenian economy today is unable to create as many jobs as needed,” Manukian said.
In his words, sociological surveys show that 50% of Armenia’s population is ready to emigrate from the country if an opportunity occurs, which is quite an alarming figure.