Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Չարլզ Թանոքին և Ռիշարդ Չարնեցկուն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի Եվրոպայի պահպանողականներ և ռեֆորմիստներ խմբի արտաքին հարաբերությունների համակարգող Չարլզ Թանոքին և Եվրոնեստ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Ռիշարդ Չարնեցկուն: Նախագահի հյուրընկալած պատվիրակության կազմում եղել են նաև խմբի մի շարք այլ անդամներ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի լրատվական ծառայությունը:
Ընդգծելով, որ եվրոպական մերձեցումը եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի քաղաքական օրակարգի կարևորագույն բաղկացուցիչը, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ մեր երկիրը վճռական է շարունակելու լայնածավալ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները՝ ի նպաստ Հայաստանի և հայ ժողովրդի: Նախագահի խոսքով, եվրոպական արժեհամակարգին դավանող Հայաստանը պետության կառուցման և զարգացման ճանապարհին առաջնորդվում է հենց այդ չափանիշներով:
Զրուցակիցները կարևորել են Եվրամիության հետ Հայաստանի անցած տարիների ձեռքբերված համագործակցության մակարդակի պահպանումն ու հետագա զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության եվրոպական օրակարգին վերաբերող հարցեր, անդրադարձ է եղել տարածաշրջանային խնդիրներին, ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին:

Евроинтеграция продолжает оставаться в политической повестки Армении
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня координатора группы Европейских консерваторов и реформистов Европейского парламента Чарльза Танока и заместителя председателя Парламентской Ассамблеи «Евронест» Ризарда Зарнецки. Как сообщает пресс-служба президента Армении, в составе европейской делегации находились также ряд членов группы.
Подчеркнув, что европейская интеграция продолжает оставаться важной составляющей политической повестки Армении, Серж Саргсян отметил, что Армения решительно настроена на продолжение широкомасштабных институциональных реформ во благо Армении и армянского народа. По словам главы государства, Армения привержена европейским ценностям и руководствуется европейскими стандартами на пути построения и развития государства.
Собеседники отметили важность сохранения достигнутого за прошедшие годы уровня сотрудничества Армении с Евросоюзом и его дальнейшего развития.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся европейской повестки внешней политики Армении. Стороны обратились также к региональным проблемам и процессу урегулирования карабахского конфликта.