Վրաստանը ՀՀ կվերադարձնի 500 տ. «վարակված» կարտոֆիլ. Վրացական կողմը ստում է
Վրաստանը Հայաստանին կվերադարձնի ավելի քան 470 հազար կգ կարտոֆիլ: Վրաստանի ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության ծառայության համաձայն՝ նախնական զննման ժամանակ Սադախլո կայարանում հայտնաբերվել է վնասակար միկրոօրգանիզմով Ralstonia solanacearum գորշ փտում և Synchytrium endobioticum (Schilb) Perc կարտոֆիլի քաղցկեղ վարակները:
Կարտոֆիլից նմուշներ են ուղարկվել լաբորատորիա, որտեղ վարակված լինելու փաստը հաստատվել է: Հետազոտության ժամանակ պարզվել է, որ փտախտով վարակված է 114 500 կգ կարտոֆիլ, իսկ մնացած 356 200 կգ-ն դեռևս գտնվում է ուսումնասիրման փուլում:
Վարակված կարտոֆիլը, ըստ Վրաստանի կառավարության որոշմամբ, կվերադրաձվի արտահանող երկիր` Հայաստան: Վարակված կարտոֆիլը Հայաստանից Վարստան է արտահանվել հոկտեմբերի 27-ից 31-ի ընթացքում: Այս մասին հաղորդում է rosbalt.ru-ն:
Պարզաբանումների համար Aysor.am-ը դիմեց Սննդի անվտանգության պետական ծառայություն:
«Հայաստանում սահմանային անցակետերում հսկողություն կատարվել է, կարտոֆիլի վրա որևէ կասկածելի օրգանիզմ չի հայտնաբերվել»,- Aysor.am-ին վստահեցրեց Սննդի անվտանգության պետական ծառայության պետի մամլո խոսնակ Արմինե Սուքիասյանը` պատասխանելով վրացական կողմի փաստարկներին:
Նա նաև կասկածելի համարեց այն այն, որ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ կարտոֆիլը լաբորատոր փորձաքննության է ենթարկվել. Այդ տեղեկատվությունը չի համապատասախնում իրականությանը:
Իսկ թե որտեղի՞ց ՍԱՊԾ-ին նման տեղեկություն, Ա. Սուքիասյանը բացատրեց, որ կարտոֆիլի զննմանը ներկա են եղել պաշտոնայներ, ովքեր արտաքին զննմամբ ստուգելուց ասել են. «Սա լավը չի»:
Իսկ թե միտումնավո՞ր է Վրաստանի նման պահվածքը հարցին, ՍԱՊԾ աշխատակիցը պատասխանեց, որ այս պահին ոչինչ չեն կարող ո՛չ հաստատել, ո՛չ ժխտել. շուտով ՍԱՊԾ պետ Աբրամ Բախչագուլյանը կմեկնի Վրաստան` իր վրացի պաշտոնակցի հետ քննարկելու խնդիրը:
Արմինե Սուքիասյանը նաև փոխանցեց, որ կարտոֆիլի քաղցկեղի դեպք արձանագրվել է Գեղարքունիքի մարզի Կարասնոսելսկ գյուղում, որտեղից կարտոֆիլ չի արտահանվել Վրաստան:

Грузия вернет в Армению более 470 тыс. килограммов картофеля
Грузия вернет в Армению более 470 тыс. килограммов картофеля. По информации службы доходов министерства финансов Грузии, при первичном осмотре груза на таможне в Садахло были выявлены признаки заражения продукта вредными микроорганизмами Ralstonia solanacearum (бурая гниль) и Synchytrium endobioticum (Schilb) Perc (картофельный рак). Об этом передает информационное агентство «Росбалт».
С целью идентификации карантинного объекта и подтверждения заражения груза вредителями образцы картофеля были направлены в специальную лабораторию. В результате исследований подтвердилось заражение бурой гнилью 114 500 килограммов картофеля, а образцы остальных 356 200 килограммов пока находятся в процессе изучения.
Корреспондент Aysor.am обратился для разъяснений в Государственную службу безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении.
«В Армении на пропускном пункте груз прошел пограничный контроль и каких-либо подозрительных организмов на картофеле обнаружено не было», - заверила пресс-секретарь Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении Армине Сукиасян.
При этом она отметила, что сомнительным кажется также информация о том, что образцы картофеля были отправлены на лабораторную экспертизу. Эти данные не соответствуют действительности.
«Чтобы выяснить, в чем дело, во вторник начальник Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении отправился в Грузию. Намечается встреча с представителями соответствующей структуры, в ходе которой будет обсуждаться проблема»,- отметила пресс-секретарь.
Армине Сукиасян также сообщила, что случаи картофельного рака были зафиксированы в селе Красносельск Гегаркуникской области, а оттуда картофель в Грузию не экспортировался.