Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Չիլիի նորանշանակ դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Չիլիի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Խուան Էդուարդո Էգիգուրենը (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, որ Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը Լատինական Ամերիկայի տարածաշրջանի մի շարք երկրների հետ ունի լավ հարաբերություններ ու համագործակցություն և շահագրգիռ է Չիլիի հետ ևս ակտիվացնել փոխգործակցությունը: Նախագահը հույս է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանին կհաջողվի պաշտոնավարման շրջանում զգալիորեն նպաստել երկկողմ կապերի ամրապնդմանը, հատկապես, երբ Հայաստանը և Չիլին միմյանց հետ քաղաքական որևէ խնդիր չունեն, ավելին՝ լավագույնս համագործակցում են միջազգային հարթակներում:
Տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու համար երկուստեք կարևորվել է իրավապայմանագրային անհրաժեշտ դաշտի ձևավորումը: Չիլիի դեսպանի հավաստմամբ, այդ ուղղությամբ արդեն իսկ որոշակի աշխատանքներ են սկսվել:
Նախագահը հաջողություններ է մաղթել դեսպան Խուան Էդուարդո Էգիգուրենին՝ ի նպաստ երկու երկրների և ժողովուրդների դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու պատասխանատու աշխատանքում:

Новоназначенный посол Чили вручил верительные грамоты президенту Армении
Новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Чили в Армении Хуан Эдуардо Эгигурен (резиденция в Москве) вручил сегодня верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, глава государства поздравил посла с вступлением в должность. Серж Саргсян отметил, что Армения имеет хорошие отношения и сотрудничает с рядом стран Латинской Америки и заинтересована в активизации взаимодействия с Чили. Президент Армении выразил надежду, что в ходе выполнения дипломатической миссии послу удастся значительно посодействовать укреплению двусторонних отношений, особенно с учетом того, что между Арменией и Чили нет каких-либо проблем, более того две страны прекрасно сотрудничают на международных площадках.
Собеседники подчеркнули важность формирования договорно-правовой базы для развития сотрудничества в различных сферах. Посол Чили отметил, что в этом направлении уже начались определенные работы.
Президент Армении пожелал успехов послу Хуану Эдуардо Эгигурену в дипломатической миссии и ответственной работе во благо двух государств.